Po řediteli BBC odstoupila i šéfka zpravodajství a její zástupce

Skandál v BBC zasáhl i její zpravodajství, odstoupila jeho šéfka i její zástupce. Helen Boadenová a Steve Mitchell v čele zpravodajství britské mediální společnosti končí pouhé dva dny poté, co ze své funkce odstoupil její generální ředitel George Entwistle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC - The British Broadcasting Company. Ilustrační foto

BBC - The British Broadcasting Company. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Generální ředitel společnosti se rozhodl skončit poté, co se ukázalo, že BBC falešně obvinila bývalého poslance ze sexuálního obtěžování dětí.

Entwistle přitom stál i za skandálním stažením pořadu, který se zabýval kauzou sexuálního obtěžování bývalého moderátora BBC Jimmyho Savila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem BBC přiblížil ve Světě o druhé londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka

Předseda rady veřejnoprávní BBC Chris Patten po odstoupení generálního ředitele prohlásil, že BBC musí podniknout radikální strukturální reformy, jinak bude její budoucnost nejistá.

Na oficiální zdůvodnění rezignace ředitelky BBC New Helen Boadenové a jejího zástupce Steva Mitchella se zatím čeká, mělo by ho vydat tiskové oddělení společnosti.

Stejně tak se čeká na zprávu ředitele skotského vysílání BBC, který je považován za neutrálního a zkoumal, jak mohlo k takovému pochybení dojít.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu v BBC mluvil na Radiožurnálu také spolupracovník Českého rozhlasu, londýnský novinář Jiří Jůn

"Program Newsnight obvinil politika z pedofilních zločinů, nenabídl mu právo odpovědi a neukázal bývalé oběti, která se domnívala, že by to mohl být on, ani jeho fotografii," konstatoval spolupracovník Českého rozhlasu, londýnský novinář Jiří Jůn.

Dodal, že už jsou ale známy některé další okolnosti. Například to, že kontroverzní části programu byly k vysílání připraveny bývalým novinářem BBC, který je televizi nabídl za Institut investigativní žurnalistiky. "Což je v této situaci poněkud tragikomické," podotkl Jůn.

„Na co se bude čekat s velkou zvědavostí, bude odstupné, které dostane Helen Boadenová a její zástupce, protože zlatý padák 1,3 milionů liber pro Entwistla o víkendu vyvolal pozornost členů mediálního výboru parlamentu a dalších politiků,“ poznamenal ve Světě o druhé londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka, který řadu let pracoval pro českou redakci BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na to, jak nynější skandály poškozují BBC, jsme se v Odpoledním Radiožurnálu ptali předsedy Syndikátů novinářů ČR Adama Černého

Okamžitě se podle něj také začalo spekulovat o tom, kdo generálního ředitele a šéfku zpravodajství nahradí. „Protože zdá se, že ten tah rady BBC najít úspěšné kandidáty zevnitř BBC v tomto případě nevyšel a nevychází. Na druhou stranu, pokud v minulosti BBC hledala top manažery mimo okruh svých pracovníků, tak to také nevycházelo,“ podotkl Kytka.

Podle Adama Černého, předsedy Syndikátu novinářů ČR, se na BBC snáší kritika ze všech stran a bude pro ni významnou zkouškou, jak v současné situaci obstojí.

„Skandály ji můžou poškodit velmi významným způsobem, pokud se jí nepodaří udělat to, co prokázala při jiné aféře, to bylo kolem roku 2003 a následujících, kdy se vyšetřoval skandál spojený se sebevraždou experta na chemické zbraně Kellyho a kdy BBC i dohlížející orgány, tehdy ještě Rada guvernérů, velice pečlivě sledovaly, jak celá ta věc vznikla, jak byla možná a jak novináři pracovali," řekl Černý a dodal:

„Pokud by se podařilo něco podobného i nyní, takovouto samoočistu a sebereflexi, tak by měla šanci. Ale myslím si, že v současném klimatu to bude nanejvýš obtížné,“ konstatoval Černý s tím, že silné kritice tentokrát čelí i lord Patten, předseda rady, která má na fungování BBC dohlížet.

mta, Kateřina Kozmová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme