Po rekonstrukci otevřeli v New Yorku Českou národní budovu

Národ sobě - hlásá nápis nejenom v Národním divadle v Praze, ale také v České národní budově v New Yorku. Ta byla znovu slavnostně otevřená po několikaleté nákladné rekonstrukci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká Národní budova v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

73. ulici na Manhattanu zaplavily tóny Larga z Dvořákovy Novosvětské symfonie. Místopředseda vlády Jiří Čunek přestřihl stuhu a Česká národní budova se po letech oprav otevřela veřejnosti.

Mistryně světa v krasobruslení z roku 1949, poté emigrantka a mnoholetá Newyorčanka Ája Vrzáňová neskrývala dojetí i hrdost: "Mám velkou radost a jsme velmi pyšní, i když rekonstrukce dlouho. A doufám, že se to rozkřikne u nás doma. Až třeba přijedou obchodníci dělat byznys do New Yorku, tak možná řeknou: Uděláme tu schůzi v naší národní budově."

Ale v České národní budově nejsou zdaleka jen prostory pro schůzování podnikatelů, ale také patro pro krajanskou činnost. Sloužit bude k prezentaci České republiky v New Yorku. Své sídlo v ní našel generální konzulát a České centrum, k dispozici bude multifunkční sál pro 300 hostů, galerie, knihovna a kino.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž V. Pohanky z otevření České národní budovy na Manhattanu

Iva Bittová zazpívala v hlavním sále českou hymnu, krajané a Češi pracující ve Spojených státech vstávali ze židlí. Po ní následovala hymna americká v přednesu operní pěvkyně Soni Červené.

Nad podiem je stejný nápis jako v Národním divadle v Praze - Národ sobě.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme