Sebevražedný útok v Kábulu nepřežilo přes 40 lidí. Ozbrojenci drží civilisty jako rukojmí

Pondělní ozbrojený útok na vládní čtvrť v afghánské metropoli Kábulu si vyžádal nejméně 43 mrtvých, uvedlo v úterý tamní ministerstvo zdravotnictví. Dalších deset lidí bylo zraněno, upřesnila jeho mluvčí dřívější odhady. Byl to tak jeden z nejkrvavějších atentátů v hlavním městě Afghánistánu od začátku roku.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Kábul (Aktualizováno: 6:19 25. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídka afghánské policie v Kábulu (ilustrační foto).

Hlídka afghánské policie v Kábulu (ilustrační foto). | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

U jedné z vládních budov v afghánském Kábulu se v pondělí odpálil sebevražedný útočník výbušninu umístěnou v automobilu. Na místě se začalo střílet, do budovy vtrhli útočníci vyzbrojení samopaly i výbušninami a začali odtud ostřelovat sousední domy. Ozbrojenci zadrželi řadu civilistů jako rukojmí.

Bomba explodovala před ministerstvem veřejných prací, útočníci následně obsadili sousední budovou ministerstva práce a sociálních věcí a odtud ostřelovali sousední vládní budovy.

Policie místo incidentu na východě Kábulu zcela uzavřela. Policejní mluvčí Mudžáhid uvedl, že po setmění střelba ustala a těžce vyzbrojení strážci zákona procházeli obsazené budovy místnost po místnosti.

„Přes 260 lidí bylo evakuováno bezpečnostními složkami,“ řekl Rahímí. Těm se podařilo zajistit dvě ze tří napadených budov, zatím prý není jasné, zda se ve zbylé třetí nacházejí další rukojmí.

Už dvaadvacátý útok

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podobné akce ale mívají na svědomí radikálové z islamistického hnutí Tálibán nebo ozbrojenci z místní odnože Islámského státu. Povstalecké hnutí Tálibán bojuje proti afghánské vládě a mezinárodním jednotkám od konce roku 2001, kdy jeho vládu svrhla americká invaze.

Útoky rebelů v přísně střežené metropoli jsou méně časté než kupříkladu na neklidném jihu Afghánistánu, ale stávají se. Jde zpravidla o sofistikované akce, do nichž je zapojen větší počet útočníků.

Pondělní útok je letos v afghánském hlavním městě již dvaadvacátý, dohromady při nich v tomto roce přišlo o život více než 500 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme