Po sesuvu půdy v barmském jadeitovém dole zemřelo nejméně 99 lidí

Nejméně 99 lidí zahynulo po sesuvu půdy u jadeitového dolu na severu Barmy. Dalších zhruba 100 lidí se pohřešuje. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na údaje poskytnuté místními úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet obětí sesuvů v Guatemale přesáhl 130 | Zdroj: Reuters

Neštěstí se odehrálo v Kačjinském státě na severu Barmy. Většina mrtvých i pohřešovaných jsou vesničané, kteří v místě prosívají a přebírají hlušinu a odpadový materiál. Podle informací agentury DPA se sesunul asi 300 metrů vysoký kopec suti, která zavalila téměř 50 domků.

Místní představitel Tin Schwei Myin uvedl, že se zatím podařilo vyprostit kolem devíti desítek těl. „Jenom jeden člověk byl nalezen živý, ale velice brzy zemřel,“ dodal.

Oblast katastrofy je vyhlášená jako jedno z nejlepších nalezišť jadeitu nejvyšší kvality. Těží se zde jadeity za několik miliard dolarů ročně.

Většina zisku však putuje společnostem a osobám provázaným s předáky někdejší vojenské vlády. Region tak zůstává chudý a místní lidé riskují životy hledáním jadeitu ve vytěžené odpadové hornině u rozsáhlých důlních komplexů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme