Po Si-laj přiznal částečnou vinu. Za vším ale prý stojí jeho žena

Bývalý čínský prominent Po Si-Laj přiznává částečnou vinu v procesu, ve kterém je obviněn z korupce a zpronevěry. Za vším ale prý stojí jeho manželka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdysi vlivný čínský politik Po Si-laj na archivním snímku z března 2012 | Zdroj: Reuters

Po Si-laj se dnes sice částečně přiznal ke zpronevěře státního majetku ve výši 5 milionů jüanů, tedy 15 milionů korun, za kriminálními činy ale prý stojí jeho šílená žena, jak ji sám označil.

Tu už loni odsoudil čínský soud za vraždu britského podnikatele k podmíněnému trestu smrti, v praxi tedy k doživotí. Po Si-laj dnes pak poprvé přiznal, že jeho pochybení pramení z nevědomosti. Za což se dokonce omluvil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Čro v Asii Kateřina procházková přibližuje proces s Po Si-lajem

Přestože se Po Si -laj opravdu nezvykle ostře brání, mnozí pozorovatelé procesu tvrdí, že mu to nikterak nepomůže, protože o výsledku procesu - tedy odsuzujícím rozsudku bylo už dopředu rozhodnuto. Verdikt bude nejspíše znít v hlavních obviněních vinen, za což mu hrozí až trest smrti.

Čínská média a soud informují o procesu velmi podrobně, což je velmi nezvyklé, vzhledem k tomu, že byl případ v zemi dlouho tabu.

Do soudní síně má sice přístup jen několik čínských novinářů, soud přesto zveřejňuje aktuální informace z procesu každou chvíli na sociálních sítích. Navíc média, která jsou procesu přítomná, pak překvapivě detailně informují o všem, co se v soudní síni děje. Důvodem je především, že se úřady obávají jeho stále neutuchající obliby.

Po Si-laj má ještě stále mnoho příznivců, kteří by ho mohli podporovat. Někteří z nich třetí den demonstrují před soudní budovou v Ťi-nanu.

Kateřina Procházková, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme