Po srážce nákladní lodi s tankerem ve Východočínském moři se pohřešuje 32 lidí

Dvaatřicet lidí, z toho třicet Íránců, je nezvěstných po sobotní lodní nehodě ve Východočínském moři. Srazila se tam čínská nákladní loď a íránský tanker, který po střetu začal hořet. Informovala o tom v neděli agentura AFP s odvoláním na čínské ministerstvo dopravy. Podle agentury AP do moře unikla ropa. Příčina kolize zatím nebyla objasněna.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke kolizi došlo v sobotu kolem 20:00 místního času (13:00 SEČ). Čínské plavidlo CF Crystal, zaregistrované v Hongkongu, neutrpělo podle ministerstva takové škody, které by ohrozily jeho bezpečnost. Také celá 21členná čínská posádka byla zachráněna.

Tanker Sanchi, který plul pod panamskou vlajkou a přepravoval ropu z Íránu do Jižní Koreje, ovšem po srážce vzplál a 32 členů jeho posádky, mezi nimiž bylo 30 íránských státních příslušníků a dva Bangladéšané, je nezvěstných. Záchranáři po nich pátrají.

Podle AP se kolize odehrála 257 kilometrů od břehů Šanghaje. Čínské úřady na místo vyslaly policejní čluny a tři úklidové lodě. Jihokorejská pobřežní stráž vyslala loď a letoun na pomoc s pátráním po pohřešovaných členech posádky.

Tanker stále hoří

Státní čínská televize CCTV v neděli večer informovala, že tanker je stále na hladině a hoří. Ve vodě byl patrný únik ropy, ale není jasné, jak velký. Surovina prý už dál neuniká. Čínská média předtím rovněž ukázala záběry hořícího tankeru a obrovských sloupů kouře.

Loď Sanchi měla podle čínských úřadů na palubě 150.000 tun kondenzátu, tedy velmi lehkého oleje.

Podle Mezinárodní námořní organizace (IMO) plavidlo od svého vzniku operovalo pod pěti různými jmény. Jeho registrovaným vlastníkem je hongkongská firma Bright Shipping v zastoupení íránské společnosti National Iranian Tanker. Ta tvrdí, že provozuje největší flotilu tankerů na Blízkém východě. Podle informací AP má nyní loď v nájmu jihokorejská společnost Hanwha Total, kterou z poloviny vlastní jihokorejská Hanwha Group a francouzský ropný gigant Total.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme