Po státním převratu je v metropoli Středoafrické republiky chaos

Francie pošle do Středoafrické republiky po tamním víkendovém puči další vojáky, aby chránili zhruba tisícovku francouzských občanů. Prezident Francois Hollande vyzval po převratu všechny strany konfliktu ke klidnému dialogu a rebely k respektu vůči civilistům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Bozoum ve Středoafrické republice | Foto: Tomáš Jelínek

Africká unie násilné převzetí moci odsoudila a zvažuje další kroky vůči povstalcům. V metropoli Středoafrické republiky Bangui je podle svědků chaos.

Koalice ozbrojených skupin Seleka se pokusila dobýt Bangui už v prosinci během poslední vlny protivládní rebelie. Několikatýdenní boje, které vyhnaly z domovů desítky tisíc lidí, skončily v lednu dohodou o společné vládě a zapojení rebelů do armády.

Předminulý týden povstalci pozvedli zbraně nanovo. O víkendu se zmocnili prezidentského paláce, prezident Francois Bozize už předtím uprchl přes blízkou konžskou hranici.

Ozbrojenci tvrdí, že svrhli diktátora jedné z nejchudších zemí Afriky v zájmu lidí a demokracie.

Jeden obyvatel Bangui ve vysílání televize Al-Džazíra jejich verzi zpochybnil: „Ničí telefonní sítě, zabíjejí nás, znásilňují, rabují. Vzali si stát jako rukojmí.“


Zvětšit mapu

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme