Po stopách otisků v autě s bombami. Policie už má 7 podezřelých, útočit chtěli v Paříži

Auto naložené plynovými bombami bylo nalezeno u pařížské katedrály Notre Dame a přivedlo francouzskou policii už k sedmi podezřelým. Největší pozornost ze všech zatčených vzbuzují tři ženy. Jedna z nich byla dokonce snoubenkou hned dvou teroristů. Policii to nabídlo nový vhled do džihádistické scény ve Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiteroristický zásah francouzské policie (ilustrační). | Zdroj: Reuters

Jedna z žen byla zasnoubena s teroristy, kteří figurovali při dřívějších útocích. Bezpečnostní složky tuto mladou ženu už dříve sledovali právě kvůli podezření z napojení na radikály.

Zatímco dříve byl její snoubenec muž, který v červnu zavraždil dva policisty, později po jeho smrti se zasnoubila i s Adelem Kermichem, který v červenci ve městě Saint Etienne du Rouvray zavraždil tamního kněze.

Francouzská policie vyšetřovala nedaleko Paříže i současného přítele teroristky, a to dvaadvacetiletého Mohameda Lamina. Ten zároveň figuruje i v záznamech bezpečnostních složek kvůli napojení na radikály.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženy byly odhaleny na základě policejních odposlechů a monitorování sociálních sítí.

Je navíc bratrem jednoho z mužů vyslýchaných kvůli vraždě dvou policistů ve městě Magnanville. Druhou atentátnici, devatenáctiletou Ines Madani, jež při zadržení pobodala policistu, znají i belgické bezpečnostní složky. Podle nich se měla několikrát pokusit vycestovat do Sýrie. Byla také v kontaktu s radikály z belgického Charleroi.

Podle francouzských vyšetřovatelů měla kontakt i na Francouze Rachida Kassima. Ten je teď údajně v Sýrii a přihlásil se k útoku ve francouzském Nice. Měl také prý zkontaktovat útočníky, kteří v Normandii zavraždili kněze.

Policii se podařilo rozkrýt síť útoků velmi brzy. Z vozu, naloženém plynovými bombami, se včas podařilo získat otisky prstů. Na jejich základě zatkli policisté podezřelou ženu na jihu Francie.

Byla snoubenkou dvou teroristů. Teď je sama ve vězení kvůli plánování útoku

Číst článek

Díky telefonickým odposlechům se následně francouzské policii podařilo rozkrýt celé komando. Jeho součástí byly čtyři ženy, jež byly připraveny provést sebevražedný útok na Lyonském nádraží v Paříži. Policistům se tak podařilo útoku zabránit na poslední chvíli.

Výjimečný stav trvá

Útok byl řízen ze Sýrie pomocí sociálních sítí i přes telefon. Internet je právě oblast, na kterou se zpravodajské služby nejvíce zaměřují. Navzdory nejrůznějším opatřením ale stále může existovat spojení se syrskými radikály, kteří své skryté vojáky instruují k útokům ve Francii.

Prokuratura nevyloučila, že se v Paříži mohou nacházet i jiné džihádistické skupiny. Plánuje proti nim i nadále postupovat obezřetností a neustálým monitorováním sociálních sítí. Výjimečný stav ve Francii tak zůstává stále platným.

Policisté i nadále apelují na veřejnost, aby veškerou podezřelou aktivitu nahlašovala. Na podezřelé auto policii upozornili právě tamní obyvatelé.

Jan Šmíd, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme