Po střelbě v Denveru stále bojuje o život 11 lidí, útočník půjde před soud v pondělí

Jedenáct lidí zraněných při útoku v kině na předměstí amerického Denveru je v nemocnici v kritickém stavu, v péči lékařů zůstává i dalších asi 20 osob. Střelce Jamese Holmese, který dvanáct lidí zabil a dalších devětapadesát zranil, policie zadržela a před soudem by měl poprvé stanout v pondělí. Holmes chtěl nejspíš v zabíjení pokračovat. Ve svém bytě nastražil výbušniny tak, aby explodovaly, když kdokoli vstoupí dovnitř.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé za denverským kinem Century 16 Theatre, kde střílel do diváků James Holmes, zapalovali svíčky za oběti masakru

Lidé za denverským kinem Century 16 Theatre, kde střílel do diváků James Holmes, zapalovali svíčky za oběti masakru | Zdroj: Reuters

„Pan Holmes bydlí v Pařížské ulici. Vyrazili jsme tam hned, jakmile jsme ho identifikovali, a zjistili jsme, že jsou v jeho bytě výbušniny, řada chemikálií a nástražných zařízení. Je to těžká situace a nevíme, jak dlouho nám zabere ji vyřešit. Evakuovali jsme proto všechny obyvatele domu a také pět okolních domů,“ řekl na tiskové konferenci šéf místní policie Dan Oates. Policie se chystá výbušniny v střelcově bytě odpálit pomocí robota.

Prezident Barack Obama i jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney na jeden den přerušili předvolební kampaň. "Politiku necháme na jiné dny. Dnešek, myslím, patří modlitbám a rozjímání," uvedl Obama po příletu na Floridu, kde měl původně naplánovaný předvolební mítink. Program ale zrušil a vrátil se do Washingtonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakci prezidenta Obamy a jeho republikánského vyzyvatele Romneyho na denverskou tragédii informoval Radiožurnál Vít Pohanka

Také Romney s manželkou Ann se obrazně připojil k prezidentu Obamovi a první dámě a vyjádřil hlubokou soustrast rodinám všech obětí krveprolití. Ve státě Colorado, kde k tragédii došlo, stáhli oba politici z vysílání televize a rozhlasu předvolební spoty, ve kterých se často ostře napadají.

Rodinám obětí kondoloval i režisér snímku Batman: Temný rytíř povstal Christopher Nolan. Páteční masakr označil za nevýslovně brutální.

Čtyřiadvacetiletý James Eagan Holmes zaútočil na diváky v kině na denverském předměstí Aurora právě při premiérovém představení nového fimu o Batmanovil. Do jednoho z promítacích sálů vhodil slzný plyn, nebo dýmovnici a začal střílet do lidí. Deset přítomných diváků zemřelo na místě, dva při převozu do nemocnice. Při zatčení měl na obličeji masku postavy filmového Jokera.

FBI opakuje, že Holmes nebyl ve spojení s žádnými militantními nebo teroristickými skupinami. Motiv nenaznačují ani informace, které postupně vycházejí najevo o jeho minulosti. Studoval neurochirurgii, neměl žádný záznam v trestním rejstříku. Nikdo si na něj nestěžoval, že má podivné sklony.

Střelec z Denveru prý po zatčení tvrdil, že je postavou z filmu o Batmanovi

Číst článek

Psychiatr Zdeněk Bašný v České televizi zdůraznil dlouhodobé plánování akce, které útoku patrně předcházelo.

„Spekulovalo se, jestli se nejedná o člověka duševně nemocného, který onemocnění v pravém slova smyslu, schizofrenii nebo podobně. On ve svém jednání takové projevy zatím nevykazoval, spíš se tedy bude jednat o člověka, který má některý z typů poruchy osobnosti a v nějaké své vnitřní frustraci připravoval k tomuto činu. Připravoval se k němu dlouhodobě a vykonal ho podle jasného schématu a plánu,“ řekl Bašný.

Nejhorší útoky střelců v USA
Duben 1999 – Dva těžce ozbrojení mladiství postříleli na střední škole Columbine v Littletonu blízko Denveru 13 studentů a zaměstnanců, poté spáchali sebevraždu.
Červenec 1999 – Ozbrojený muž zabil 9 lidí v Atlantě poté, co zavraždil svou ženu a dvě děti. Po dalších pěti hodinách spáchal sebevraždu.
Říjen 2002 – John Muhammad a Lee Malvo zavraždili stylem sniperů ve Washingtonu D.C. 10 lidí.
Duben 2007 – Na Technické univerzitě ve virginském Blacksbourgu střelec zabil 32 lidí a poté i sebe. Jde zatím o nejsmrtelnější útok ozbrojence v americké historii.

Okolo kin ve Spojených státech policie zpřísňuje bezpečnostní opatření. Nezveřejňuje podrobnosti, ale u mnoha multikin je viditelně víc policistů. Policie zároveň varuje média před šířením fám a spekulací.

Po krveprolití zaplavila především internet vlna polopravd. Některá americká média je rychle přejímala a policie pak uváděla na pravou míru až se zpožděním. „Varuji před sociálními médii. Jako zodpovědní novináři buďte, prosím, velmi opatrní. Sledujeme je a už jsme na nich našli spoustu falešných informací. Jeden člověk dokonce zavolal jisté stanici a vydával se za mě,“ říká Dan Oats, šéf policie v Aurorě.

Denverská tragédie určitě na nějaký čas oživí diskusi o kontrole držení zbraní, ale zpřísnění pravidel se nedá očekávat.

„Diskuzi to pravidelně zase nastartuje, ale stejně pravidelně to velice rychle vyšumí do ztracena, protože většina Američanů - a tím myslím značnou většinu - žádnou výraznou regulaci zbraní nechce a brání se jí velice urputně,“ řekl ve večerních Ozvěnách dne spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Václav Větvička.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme