Po svatém Martinu se v Polsku jmenují i lahodné rohlíky

Svatý Martin podle pranostiky přijíždí na bílém koni. Někde si letos už trochu pospíšil. U našich severních sousedů v Polsku je 11. listopad nejen svátkem Martinů, ale i státním svátkem - Dnem obnovení státu v roce 1918. Ve městě Poznaň v západním Polsku dnes mají ještě jeden důvod k oslavám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pekař při přípravě svatomartinských rohlíků

Pekař při přípravě svatomartinských rohlíků | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Svátek má jedna z tamních hlavních ulic nazvaná Svatý Martin. K veselici v centru Poznaně patří i zvláštní sladké rohlíky, které se pečou jen jednou za rok.

S prodejem svatomartinských rohlíků se nečeká až na samotný svátek. V některých pekárnách a ve stáncích v centru Poznaně se prodávají už den předem. Nejvíce jdou na odbyt až v hlavní sváteční den. Lidé jich nakupují někdy hned několik desítek najednou. Poznaňský svatomartinský rohlík připomíná spíš francouzský croissant.

Na rozdíl od něj je ale velmi hutný. Je politý cukrovou polevou s drcenými ořechy. Uvnitř je plněný hmotou z bílého máku. Rohlíky se objevily neznámo kdy na svatomartinském posvícení. Tehdy bohatí měšťané pořádali hostiny, na kterých se mohli najíst i chudí. Jednou prý probošt kostela sv. Martina pořádal pekaře a cukráře, aby napekli na posvícení pečivo a darovali je chudině.

Jeden z cukrářů napekl rohlíky, které jsou velmi syté, velké a vydatné s makovou náplní s ořechy. Tehdy jich onen cukrář napekl 3 pekáče. Všem rohlíky tolik chutnaly, že je od té doby pekli všichni pekaři ve městě. Vypráví legendu o svatomartinských rohlících Joanna Przygoňska z poznaňského kulturního centra Zamek.

Dnes nemohou tyto zvláštní rohlíky péct všichni poznaňští pekaři. Sdružení tradičního svatomartinského rohlíku vystavuje každý rok cukrářům a pekařům certifikáty o tom, že jejich výrobek splňuje přísné požadavky kladené na toto pečivo. Letos je získalo 73 pekařů a cukrářů. Jeden z nich - pan Adam Nowak mi základní předpis na pravý svatomartinský rohlík prozradil.

Je to kynuté těsto obohacené větší dávkou tuku. Musí být dobře rozválené, podobně jako listové těsto. V tom je právě ta zvláštnost, že kynuté těsto lístkuje. Svatomartinský rohlík je sice velký, ale díky takzvanému plundrovému těstu je zároveň i lehký. Překvapením uvnitř je pak náplň z bílého máku, drcených mandlí a ořechů, cukru a smetany. Náplň přitom musí tvořit nejméně jednu třetinu objemu pečiva.

Svatomartinský rohlík je kalorickou bombou. Vždyť také jeden váží skoro čtvrt kila a v 600 tisícové Poznani se jich sní 200 tun.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme