Po Sýrii Libanon? V Bejrútu zemřelo při krvavých střetech několik lidí

V libanonském hlavním městě Bejrútu propukly střety, při kterých zemřelo několik lidí. Podle odborníků jde o odezvu občanské války v sousední Sýrii. Ta do dění v Libanonu tradičně silně zasahovala. V Libanonu žije mnoho náboženských skupin, různé mocenské složky v zemi se navíc dělí i podle toho, jestli jsou prosyrské, nebo nikoliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilné střety v Libanonu | Zdroj: Reuters

Za násilím, které nyní v Libanonu propuklo, stojí podle analytika Šádího Shaanaha z institutu Glopolis ultrakonzervativní sunnitská hnutí, která se střetávají především s alávitskou minoritou. Z té pochází také současný prezident Sýrie Bašár al-Asad.

Podle Shaanaha má ale násilí v chudinských čtvrtích Tripolisu nebo Bejrútu už „delší tradici“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Libanonu přiblížil v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu analytik Šádí Shaanah z institutu Glopolis

„Ono vždycky periodicky vzplane a dochází mezi těma dvěma, ale i více skupinami ke střetům. Každá z těch skupin si vydržuje vlastní milice a má zásobu zbraní, což je vlastně odkaz občanské války,“ připomíná Shaanah patnáctiletou občanskou válku, kterou si Libanon v minulosti prošel.

Šádí Shaanah ovšem nevylučuje, že se dlouhodobější násilí v Libanonu může transformovat do podobně velkých dimenzí, jako je tomu v sousední Sýrii. „Je ale pravda, že všichni hlavní politici v Libanonu jsou velmi opatrní,“ říká. A to prý včetně hnutí Hizballáh.

„Jak lidí z Hizballáhu, tak z ostatních politický stran vyzývají všechny obyvatele Libanonu k nějakému klidu,“ uvádí Shaanah. Libanonští politici prý o rovnováhu, která v Libanonu od posledních velkých střetů z roku 2008 panuje, nechtějí přijít.

Shaanah ale upozorňuje, že jestli budou střety v Libanonu eskalovat a situace se dostane do cyklu odvet, půjde násilí už jen těžko zastavit.

Ondřej Houska, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme