Po teroristickém útoku v indické Bombaji zůstala víc než stovka mrtvých

Počet obětí teroristického masakru v indickém městě Bombaji překročil stovku. Mezi mrtvými je nejméně 6 cizinců, identifikováni byli Australan, Japonec, Ital, Brit a Němec. Dalších víc než 300 lidí je zraněných. K atentátům se přihlásila dosud málo známá organizace Dekánští mudžahedíni, údajně napojená na mezinárodní teroristickou síť Ál-Káidu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těla zabitých zahraničních turistů

Těla zabitých zahraničních turistů | Zdroj: ČTK

Teroristé s automatickými puškami a granáty zaútočili na šestnácti turisticky oblíbených místech Bombaje. Především ve dvou luxusních hotelech, železničním nádraží, kině, obytné budově s židovským střediskem a synagogou a i v jedné nemocnici. Podle svědků se ozbrojenci ptali především na britské a americké občany.

Indická armáda nemá dosud situaci plně pod kontrolou. Podle dřívějších zpráv už z hotelu Tádž Mahál osvobodila všechny lidi, zadržované ozbrojenci. Vojáci procházejí pokoj po pokoji a hledají rukojmí i teroristy. Podle svědků z místa se ale z hotelu ozývají nové exploze a střelba.

Dramatická situace je i v hotelu Trident/Oberoi, kde dál zůstává až sto lidí rukojmími teroristů. Z hotelu je slyšet střelba, ráno dokonce došlo k silné explozi. Podle záběrů indické televize je hotel obklíčený vojáky, ti jsou i na střechách okolních budov. Z jednoho hotelového okna visí nápis ,Zachraňte nás'. Při operaci vládních vojákůk se ven z budovy dostalo bezpečně alespoň deset lidí. V horních patrech hotelu ale vypukl požár.

Jak Radiožurnálu řekla generální konzulka Eva Drdáková, podle jejích dosavadních informací nejsou mezi oběťmi atentátů žádní Češi: "Situace je chaotická zvlášť na místech, kde probíhají záchranné operace, tedy kolem hotelů Tádž Mahal a Oberoi. Nemáme informace, že by mezi těmi, kdo jsou v držení teroristů, nebo mezi oběťmi teroristických útoků byli čeští občané."

Generální konzulka Eva Drdáková ještě dodala: "Zásad neustále probíhá, vojáci a policisté se snaží osvobodit poslední rukojmí, která jsou v držení teroristů. Je to tam ztížené tím, že teroristé mají k dispozici obrovské prostory. Není jednoduché je v danou chvíli lokalizovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

O teroristikých útocích v indické Bombaji mluvila v Radiofóru generální konzulka ČR Eva Drdáková s moderátorem Vítem Dvořákem

Bombajské atentáty, které už si vyžádaly přes stovku obětí, měly ukončit utlačování indických muslimů. Pro místní televizní stanici to uvedl jeden z mudžáhidů, který se na útocích podílel. Na amatérských záběrech, které se v televizích objevily, jsou ozbrojenci, kteří z jedoucích dodávkových aut střílejí po lidech na bombajských ulicích.

Ohrožení především Američanů dokládá i další informace, kterou má k dispozici americká tisková agentura AP. Podle interního dokumentu Federální úřad pro vyšetřování (FBI) teroristé z Al-Káidy plánovali útok na newyorské metro.

Martina Hanáčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme