Po třech letech obnovují Izrael a Palestina mírové rozhovory. Izrael propustil 26 palestinských vězňů

V luxusním jeruzalémském hotelu King David dnes budou po tříleté pauze pokračovat obnovené izraelsko-palestinské mírové rozhovory. V předvečer schůzky propustil Izrael skupinu prvních 26 palestinských vězňů. Jednání o smíru mezi Izraelem a Palestinci se ale hned od počátku komplikuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské přísně střežené vězení Ayalon nedaleko Tel Avivu | Zdroj: Reuters

Dnes ráno podniklo izraelské letectvo vzdušný útok na pásmo Gazy. Armáda tak reagovala na odpálení dvou raket, které zasáhly izraelské město Sderot včera večer, shodou okolností ve stejný okamžik, kdy Izrael propustil palestinské vězně. Za raketovým útokem stojí údajně radikální palestinské hnutí Hamas, které mírové rozhovory odmítá.

„Je to určité napětí před jednáními, která jsou po obnovena třech letech, obě strany od nich nemají velká očekávání. Na druhou stranu je určitá skepse možná dobrým výchozím bodem, protože vždy, když ta očekávání byla veliká, tak to pak v regionu způsobilo obrovské zklamání a docházelo i k násilí,“ říká analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Izraeli mluvila na Radiožurnálu Irena Kalhousová, analytička Pražského institutu bezpečnostních studií

Přivítání propuštěných Palestinců bylo bouřlivé. Pozdravit se s nimi navzdory pozdní noční hodině osobně přišel i prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Izraelské věznice opustilo prvních 26 Palestinců, celkem jich má být víc než 100. Muži byli většinou odsouzení k mnohaletým trestům za násilné činy proti Izraelcům nebo za vraždy palestinských informátorů.

Lidé, kteří je přišli přivítat, to ale vidí jinak: „Nejsou to kriminálníci, dopustili se sice ozbrojených útoků, ale bylo to na obranu palestinské země.“ – „Stojíme za prezidentem Abbásem a podporujeme jednání o míru,“ dodala jedna z žen s odkazem na rozhovory, které dnes začínají v Jeruzalémě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Českého rozhlasu Břetislav Tureček upozorňuje, že Izraelci ani Palestinci na úspěch jednání příliš nesázejí

Propuštění vězňů mělo být krokem k obnově mírových rozhovorů, jeruzalémská radnice však mezitím schválila novou výstavbu bytů pro židovské osadníky ve východní části města.

Podle izraelských médií to mělo uklidnit tvrdé křídlo vládní koalice premiéra Benjamina Netanjahua, které propuštění palestinských vězňů pobouřilo.

Palestinsko-izraelské mírové rozhovory naposledy uvázly na mrtvém bodě v roce 2010. O jejich obnovu se intenzivní diplomacií na Blízkém východě zasloužily Spojené státy s Johnem Kerrym v čele.

Kerry například varoval izraelského premiéra Netanjahua, že pokud Izraelci v některých bodech neustoupí a neumožní restart rozhovorů, dostane se země do ještě větší mezinárodní izolace, než ve které se teď nachází. Palestincům zase pohrozil ztrátou finanční podpory, která přesahuje stovky milionů dolarů ročně.

Izrael schválil výstavbu dalších bytů ve východním Jeruzalémě. Provokace, tvrdí Palestinci

Číst článek

Šéf americké diplomacie nový izraelský postup vybudovat další byty pro židovské osadníky kritizoval. Palestincům vzkázal, aby je plánová izraelská výstavba neodradila od mírových rozhovorů. K jejich přípravnému jednání se zástupci obou zemí sešli koncem července ve Washingtonu.

Rozhovory by měly skončit dohodou do devíti měsíců. Jejich obsah má být důvěrný. Informovat o jejich průběhu a případném pokroku bude jen šéf americké diplomacie.

Lubica Bergmanová, Jaromír Marek, Břetislav Tureček, Ondřej Himmer, krw, kko, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme