Po třech měsících má Irák konečně vládu

Irácký parlament schválil složení nové prozatímní vlády. Potíže, které ale přípravu kabinetu v minulých týdnech provázely, dále přetrvávají. Tři resorty - obrany, ropného průmyslu a energetiky - budou do vyřešení sporů hlavních formací obsazeny dočasně. Složení kabinetu oznámil irácký designovaný premiér Ibráhím Džaafarí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibráhím Džaafarí

Ibráhím Džaafarí | Zdroj: ČTK

Vytvoření kabinetu je umožněno tím, že v kabinetu je šest zástupců arabských sunnitů, kteří mají také křeslo vicepremiéra. Ti jinak hrozili zablokováním politického procesu v zemi. Arabští sunnité jsou ve třiatřicetičlenné vládě a vedle osmi kurdských ministrů. Strana odstupujícího premiéra Ijáda Allávího zůstala mimo kabinet. Katarská televize Al-Džazíra citovala jejich zástupce, podle kterých nebyl zohledněn výsledek voleb, podle kterých skončili třetí.

Ministrem obrany se stal sunnita Saad A-Dulejmí. Ministrem vnitra zase zástupce jednotné šíitské koalice Baján Džabar, který býval ministrem v prozatímní vládní radě. Dříve působil mimo jiné v Sýrii. Staronovým ministrem zahraničí je kurdský představitel Hošiár Zibárí.

Arabské sdělovací prostředky jsou překvapené neúčastí strany Ijáda Allávího na vládě, ale zároveň uvádějí, že nikdo z dvou hlavních vítězů voleb nevyl ochoten dát Allávího straně 5 křesel, které požadovala.Vláda má zatím o jedno křeslo méně, tedy 32. Ibráhím Džaafarí počítá se zřízením ministerstva turistického ruchu.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme