Po třech měsících má Irák konečně vládu

Irácký parlament schválil složení nové prozatímní vlády. Potíže, které ale přípravu kabinetu v minulých týdnech provázely, dále přetrvávají. Tři resorty - obrany, ropného průmyslu a energetiky - budou do vyřešení sporů hlavních formací obsazeny dočasně. Složení kabinetu oznámil irácký designovaný premiér Ibráhím Džaafarí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibráhím Džaafarí | Foto: ČTK/EPA

Vytvoření kabinetu je umožněno tím, že v kabinetu je šest zástupců arabských sunnitů, kteří mají také křeslo vicepremiéra. Ti jinak hrozili zablokováním politického procesu v zemi. Arabští sunnité jsou ve třiatřicetičlenné vládě a vedle osmi kurdských ministrů. Strana odstupujícího premiéra Ijáda Allávího zůstala mimo kabinet. Katarská televize Al-Džazíra citovala jejich zástupce, podle kterých nebyl zohledněn výsledek voleb, podle kterých skončili třetí.

Ministrem obrany se stal sunnita Saad A-Dulejmí. Ministrem vnitra zase zástupce jednotné šíitské koalice Baján Džabar, který býval ministrem v prozatímní vládní radě. Dříve působil mimo jiné v Sýrii. Staronovým ministrem zahraničí je kurdský představitel Hošiár Zibárí.

Arabské sdělovací prostředky jsou překvapené neúčastí strany Ijáda Allávího na vládě, ale zároveň uvádějí, že nikdo z dvou hlavních vítězů voleb nevyl ochoten dát Allávího straně 5 křesel, které požadovala.Vláda má zatím o jedno křeslo méně, tedy 32. Ibráhím Džaafarí počítá se zřízením ministerstva turistického ruchu.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme