Po třech měsících neuniká ropa do Mexického zálivu

Britská ropná společnost BP oznámila, že z poškozeného ropného vrtu v Mexickém zálivu přestala unikat ropa - poprvé od exploze vrtu v dubnu letošního roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

likvidace úniku ropy v Mexickém zálivu

likvidace úniku ropy v Mexickém zálivu | Zdroj: ČTK

Zatím ale nejde o trvalé odstranění následků havárie, která těžce poškodila životní prostředí v oblasti Mexického zálivu.

Naftaři pomocí robotů nasadili na prasklé vrtné zařízení nový kryt a utěsnili veškeré otvory. Ropa podle všeho přestala unikat do moře.

Na oslavy je ještě brzy

Odborníci teď budou až 48 hodin sledovat hodnoty tlaku pod krytem - pokud porostou, bude jasné, že ropa neuniká a čerpací zařízení ji odvedou do ropné plošiny a tankeru. BP ale upozorňuje, že nejde o trvalé řešení:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj kolem ropné havárie shrnul v Ozvěnách dne Martin Dorazín

„Je povzbuzující, že poprvé po 86 dnech ropa z vrtu neuniká, nevíme ale, jestli ho nebudeme muset znovu otevřít. Je to jen test a zatím je na oslavy brzy,“ řekl televizi CNN šéf záchranné operace Doug Suttles.

Po testu bude ropa znovu proudit

Tlak v krytu nad poškozeným vrtem v Mexickém zálivu roste - a s ním taky optimismus vedení společnosti BP. Vůbec poprvé od dubnové havárie se totiž jejím inženýrům podařilo zastavit proudění ropy do volného moře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější test zastavení úniku rpy přiblížil v Ozvěnách dne americký publicista Václav Větvička.

Zatím jde ovšem jenom o test a teprve zítra večer by měly jeho výsledky ukázat, jak se bude situace vyvíjet dál. Bez ohledu na výsledek pak bude ropa proudit dál, ale bude jímaná do tankerů, prohlásil v Ozvěnách dne publicista Václav Větvička ze Spojených států. Současně připomněl, že jediným způsoben, jak vrt uzavřít, je pomocí dvou pomocných vrtů, k jejichž dokončení bude třeba 14 dnů.

Obyvatelé Mexického zálivu se podle něho rozdělili do třech táborů. „První třetina je až nadšená, vidí pokrok, druhá třetina si uvědomuje, že čištění bude trvat 5 - 10 let. Třetí je skeptická, myslí si , že jde o podvod BP nebo novinářů,“ uvedl Větvička.

Trvalým řešením by mohlo být vytvoření betonové zátky na místě havárie a napojení dvou bočních odlehčovacích vrtů na hlavní vrt. Tyto práce mají být dokončeny ještě tento měsíc.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme