Po tříleté přestávce hostí Washington přímé izraelsko-palestinské rozhovory

Po třech letech se Palestinci a Izraelci znovu vracejí k jednacímu stolu. Cílem washingtonského setkání je vytvořit pracovní plán pro další kola jednání, která mají trvat přinejmenším půl roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf americké diplomacie John Kerry pohostil na večeři ve Washingtonu izraelskou ministryni spravedlnosti Cipi Livniovou a palestinského hlavního vyjednavače Saeba Erekata | Zdroj: Reuters

Rozhovory v noci na dnešek odstartovala tradiční večeře – po celodenním půstu, který drží muslimové v rámci posvátného měsíce ramadánu.

Usedli k nim izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová a hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát, jimž asistovali také americký ministr zahraničí John Kerry a jeho zvláštní zmocněnec Martin Indyk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí obnovených rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci přiblížil bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček

„Premiér Netanjahu a prezident Abbás museli udělat velmi těžká rozhodnutí, aby se mohli vrátit k jednacímu stolu. Budeme se vší silou snažit, abychom dosáhli toho, co předestřel prezident Obama: dva státy žijící bok po boku v bezpečí a míru,“ vyhlásil cíle Američanů Indyke.

Přímé mírové rozhovory se rozbíhají po třech letech, poté, co Izraelci přistoupili na propuštění víc než stovky vězněných Palestinců.

Toto byla jedna z klíčových podmínek Palestinců. Ti argumentovali, že po uzavření míru měli být věznění Palestinci propuštění jako váleční zajatci. Izrael je však zadržoval jako teroristy.

Nakonec izraelská vláda odsouhlasila, že 104 z vězněných Palestinců bude propuštěno. V Izraeli se proti tomu zdvihla vlna odporu, ale ve výsledku převážilo strategické hledisko.

Bez velkých očekávání

I přes tento posun a fakt, že politici z obou táborů hovoří o nutnosti dialogu, si ani jedna strana od jednání příliš neslibuje. Izrael stále nenaznačil žádnou ochotu k ústupkům ohledně židovských osad na okupovaném území ani ohledně budoucnosti Jeruzaléma.

To zjevně koliduje s představami Palestinců o jejich státě. Kontrastně k obnovení rozhovorů působí výrok šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, podle kterého by v příštím palestinském státě „nemělo být místo pro jediného Izraelce“.

Pro Palestince může být také velmi obtížné donutit hnutí Hamás, aby respektovalo případné dohody.

Břetislav Tureček, Ondřej Himmer, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme