Po Tunisku a Egyptě hlásí protivládní revoltu i Jemen

Jemen se stal další arabskou zemí, kde lidé v ulicích otevřeně požadují konec vládnoucího režimu. V metropoli Saná od rána demonstrovaly tisíce lidí s požadavkem, aby rezignoval prezident Alí Abdalláh Sálih. Ten se drží u moci s podporou Spojených států a dalších západních zemí už 32 let. Podobné nepokoje v těchto dnech otřásají také Tuniskem a Egyptem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v centru Káhiry jsou poklidné.

Demonstrace v centru Káhiry jsou poklidné. | Foto: Eva Petrlíková

Dnešní jemenské protesty začaly u areálu univerzity v Saná. Postupně se šíří pod dojmem zpráv z Tuniska a z Egypta, které přenášejí arabské satelitní televize.

Včera večer například hlásila nepokoje centrální provincie Šabva. Demonstranti kritizovali hospodářskou a sociální politiku a také požadovali Sálihův odchod. Při srážkách s policií utrpělo zranění nejméně pět lidí.

Protestující kritizují korupci, hospodářskou politiku a nedostatky v oblasti lidských práv a svobod v zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Jemenu se věnoval i Svět o druhé na Rádiu Česko

„Lidé riskují hodně, když otevřeně kritizují režim, hrozí jim dlouhé tresty vězení nebo dokonce smrt,“ konstatuje zpravodaj České televize Pavel Vondra.

Protest organizují opoziční strany, celé sdružení si říká Sjednocená opozice. Na počátku ale stál protest malé nevládní organizace Ženské novinářky bez okovů.

„Prostí lidé mají pocit, že vládci na ně nemyslí, vidí kolem sebe korupci, chudobu, zatímco klany spojené s vládními skupinami jsou velice bohaté. Lidi spojuje jistá frustrace a je jen otázkou času, kdy se přestanou bát represí,“ shrnuje podobnosti nespokojeností v arabském světě a severní Africe komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Jemen patří k nejchudším zemím arabského světa. V Zemi žije 23 milionů obyvatel, polovina z nich má na den necelé dva dolary, mnoho lidí trpí hladem. Dalším problémem je třicetipětiprocentní nezaměstnanost.

Stabilitu režimu ohrožuje také činnost sunnitských teroristických skupin a rebelie šíitských kmenů na severu země.

David Koubek, Břetislav Tureček, Marika Táborská, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme