Po Tunisu a Káhiře vyšli dnes demonstranti do ulic Teheránu

Íránská police dusí protesty v Teheránu. Proti demonstrantům, kteří se shromáždili v centru íránské metropole, použila slzný plyn. Navzdory zákazu úřadů vyšly do ulic Teheránu tisíce lidí, inspirovaní úspěchem demonstrantů v Egyptě a Tunisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán | Foto: GhostWind

Žádné slogany, jen průvod městem, tak podle očitých svědků, vypadala dnešní demonstrace. Centrum Teheránu ale zaplnili policisté, motorizované hlídky brázdí celé město. Došlo ke střetům mezi policisty a demonstranty a také k zatčení mnoha lidí.

Už ráno zablokovala policie přístup k domu jednoho z vůdců opozice, bývalého premiéra Músávího a odpojili mu telefon. Mobilní síť byla vyřazena z provozu i v oblastech kudy průvod procházel.

Dnešní pochod je testem síly opozice. Protestní shromáždění nezažil Írán od prosince roku 2009, kdy státní moc brutálně potlačila odpůrce prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Desítky lidí tehdy zahynuly, tisíce byly zatčeny a desítky lidí odsouzeny k těžkým trestům.

Jaromír Marek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme