Po týdnech napjaté předvolební atmosféry vybírá Gruzie nový parlament

Gruzie dnes rozhoduje v klíčových parlamentních volbách. Hlasování je považováno za test demokracie a také vlády prezidenta Michajla Saakašviliho. Jeho strana má poprvé od takzvané „růžové revoluce“ vážného vyzyvatele v podobě sjednocené opozice. Hlasování předcházel tvrdý předvolební boj.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Tbilisi zaplnili stoupenci opoziční strany Gruzínský sen podnikatele Bidziny Ivanišviliho

Centrum Tbilisi zaplnili stoupenci opoziční strany Gruzínský sen podnikatele Bidziny Ivanišviliho | Zdroj: Reuters

Ostrá bitva se odehrává mezi vládním Sjednoceným národním hnutím prezidenta Saakašviliho a opozičním Gruzínským snem – uskupením vedeným Bidzinou Ivanišvilim. Ten je nejbohatším mužem Gruzie, jeho majetek podle odhadů odpovídá zhruba polovině HDP celé Gruzie. Zároveň je ale vnímán jako spojenec Moskvy.

Zatímco opozice obviňuje vládu a prezidenta z nedemokratických postupů a porušování lidských práv, vláda pro změnu tvrdí, že s Ivanišviliho Gruzínským snem se jihokavkazská země vrátí zpět pod křídla Ruska, s nímž Gruzie svedla před čtyřmi roky krátkou válku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na počátku gruzínských voleb přiblížila moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Předvolební boj provázela řada odhalení, skandálů a nevybíravých útoků. Preferencemi vládní strany nejvíce zatřásla aféra kolem týrání vězňů – několik dnů před volbami zveřejnila proopoziční televize šokující video z tbiliské věznice Gldani.

Do ulic několika gruzínských měst pak vyšly tisíce rozhořčených lidí a vinily vládu, že o mučení věděla a nic proti tomu nedělala. Kvůli skandálu přišli o svá křesla dva ministři a analytici odhadují, že vládní strana přišla v předvolebních odhadech o pohodlný náskok.

Existuje riziko, že se předvolební napětí změní v povolební protesty. Řešení politických problémů na ulici má v Gruzii letitou tradici. Pokud by vznikly dohady kolem volebních výsledků, mohl by se scénář znovu opakovat.

Volby jsou považované za klíčové kvůli politickým reformám, kterými země prochází. Nový premiér i parlament budou mít díky změně ústavy většinu pravomocí a podstatně více vlivu.

Volební místnosti se uzavřou už dnes večer.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme