Po úspěchu půjčoven kol vzniknou v Paříži i půjčovny elektromobilů

Po kolech přicházejí na řadu auta - i když elektrická. Obrovský úspěch systému půjčování kol v Paříži zvaného Velib přivedl radnici na myšlenku půjčovat podobným způsobem i automobily. Systém Autolib bude oficiálně v provozu od října příštího roku, ale zkoušet se bude už o několik měsíců dříve.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektromobil (ilustrační foto)

Elektromobil (ilustrační foto) | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Tři tisíce elektrických aut na sedmi set stanovištích v Paříži a dalších tří stovek v okolí francouzské metropole. Na hodinu bude půjčení auta stát deset eur, s ročním předplatném ve výši dvanáct eur za měsíc bude auto levnější, a bude možné si ho i rezervovat.

Radnice si od nového systému slibuje ekologičtější způsob přepravy, i když složitou situaci na silnicích Autolib nevyřeší. Naopak, otázkou zůstává, zdali lze v Paříži ještě pořád nalézt stovky parkovacích míst.

Radnice se pak obává i vandalů. Mnoho kol ze systému Velib totiž bylo zničeno i ukradeno - některá se našla až v Rumunsku.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme