Po úspěchu půjčoven kol vzniknou v Paříži i půjčovny elektromobilů

Po kolech přicházejí na řadu auta - i když elektrická. Obrovský úspěch systému půjčování kol v Paříži zvaného Velib přivedl radnici na myšlenku půjčovat podobným způsobem i automobily. Systém Autolib bude oficiálně v provozu od října příštího roku, ale zkoušet se bude už o několik měsíců dříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektromobil (ilustrační foto) | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Tři tisíce elektrických aut na sedmi set stanovištích v Paříži a dalších tří stovek v okolí francouzské metropole. Na hodinu bude půjčení auta stát deset eur, s ročním předplatném ve výši dvanáct eur za měsíc bude auto levnější, a bude možné si ho i rezervovat.

Radnice si od nového systému slibuje ekologičtější způsob přepravy, i když složitou situaci na silnicích Autolib nevyřeší. Naopak, otázkou zůstává, zdali lze v Paříži ještě pořád nalézt stovky parkovacích míst.

Radnice se pak obává i vandalů. Mnoho kol ze systému Velib totiž bylo zničeno i ukradeno - některá se našla až v Rumunsku.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme