Po útoku na univerzitu v Nigérii zůstalo na místě nejméně 16 mrtvých

Při útoku teroristů na univerzitní kampus v severonigerijském městě Kano zahynulo nejméně šestnáct lidí. Šest dalších osob leží v kritickém stavu v nemocnici. Atentát byl evidentně namířený proti křesťanům, jeho hlavní část se odehrála v přednáškové místnosti využívané o svátcích k bohoslužbám. Krveprolití nese stopy extremistické islámské sekty Boko Haram.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzitní kampus v severonigerijském městě Kano | Zdroj: Reuters

Útočníci přijeli na místo činu na motorkách. Mezi věřící nejdříve vhodili malé nálože napěchované v plechovkách od limonády a vypálili několik výstřelů. V nastalé panice zahájili nevybíravou střelbu, která trvala podle svědků přes půl hodiny.

Ještě před příjezdem policie se stačili rozprchnout. Zodpovědnost sekty Boko Haram je pravděpodobná i proto, že šlo atentát na vzdělávací instituci západního střihu. Boj proti západnímu, tedy sekulárnímu způsobu výuky, patří mezi její hlavní principy.

V jazyce Hausa tento princip vystihují právě slova Boko Haram. Skupina vzniklá před deseti roky poslední dobou zintenzivnila vražednou kampaň. Útočí prakticky každý týden na různých místech země, hlavně na převážně muslimském severu.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme