Po útoku NATO v Afghánistánu je devadesát mrtvých, včetně civilistů

Až devadesát lidí zahynulo při mohutném výbuchu v severním Afghánistánu. Terčem leteckého útoku Severoatlantické aliance se staly ukradené cisterny s pohonnými hmotami. Mezi mrtvými jsou bojovníci Talibanu i civilisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněný muž při náletu NATO v Afghánistánu

Zraněný muž při náletu NATO v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Mluvčí amerických sil a vojsk v Afghánistánu potvrdil, že letectvo NATO zaútočilo na dvě ukradené cisterny s pohonnými hmotami v severoafghánské provincii Kunduz.

Radikálové z Talibanu unesli dvě cisterny s palivem určeným pro alianční vojska z Tádžikistánu. Jedna z nich ale uvízla v řece a velitelé Talibanu povolali obyvatele z nedaleké vesnice Alí-ábád, aby si nabrali naftu, která je v oblasti potřebná k výrobě elektřiny. Ti se okamžitě po desítkách začali kolem cisteren srocovat.

Vzápětí ale zaútočila americká letadla. Na místě zůstaly desítky mrtvých. Zranění byli převezeni do nemocnice, před kterou se pak shromáždili rozhořčení příbuzní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci po v Afghánistánu hovořil v Poledních ozvěnách Radiožurnálu redaktor Jaromír Marek.

"Podle guvernéra provincie Kundúz byla více než polovina obětí, asi 50, z řad Talibanu. Dokonce mezi nimi byl jeden vysoký velitel Talibanu. Mělo tam být i několik čečenských bojovníků. Ale asi čtyři desítky obětí jsou civilisté," řekl v Poledních ozvěnách Radiožurnálu redaktor Jaromír Marek.

Tragická událost přišla jen několik dní poté, co představitelé NATO vyhlásili novou strategii, která má po osmi letech konfliktu, získat novou důvěru místních obyvatel. Nový generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen právě Afghánistán označil jako prioritu číslo jedna.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové strategii NATO v Afghánistánu hovořil v Poledních ozvěnách dne zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska.

"Rasmussen zdůraznil, že je potřeba, co možná nejvíce omezit počet civilních obětí při bojích s Talibanem a postupně předávat odpovědnost za bezpečnost v zemi místním silám. Civilní oběti byly vždy velkým zdrojem nespokojenosti civilního obyvatelstva v Afghánistánu. Ten poslední nálet je samozřejmě ranou pro tuto strategii," řekl Radiožurnálu bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska.

Jaromír Marek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme