Po útoku Talibanu v diplomatické čtvrti Kábulu 10 mrtvých

Diplomatická čtvrť v centru afghánského Kábulu se dnes stala terčem útoku islamistického hnutí Taliban. Cílem se stalo i americké velvyslanectví a sídlo Severoatlantické aliance. Podle afghánského ministerstva vnitra přišel o život jeden policista a dva z útočníků. Celkem zahynulo nejméně deset lidí, dalších šestnáct bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž ukazuje součást výzbroje, o které tvrdí, že sloužila k raketovému pohonu výbušniny

muž ukazuje součást výzbroje, o které tvrdí, že sloužila k raketovému pohonu výbušniny | Zdroj: Reuters

Ozbrojenci zaujali pozice ve výškové rozestavěné budově, vzdálené asi 300 metrů od americké ambasády. Odtud vystřelili několik raket na areál velvyslanectví i nedaleké velitelství NATO. Z obvykle přísně střežené čtvrti Vazír Akbar Chán, kde se nachází řada zahraničních diplomatických misí a rezidencí, se ozývala výbuchy a střelba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útocích v Kábulu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Jaromír Marek

Podle britského komentátora, který je v Kábulu, chce Taliban demonstrovat, že může kdykoli a vždy bolestivě zasáhnout kterýkoli cíl současné proamerické nebo prozápadní afghánské vlády.

Zaměstnanci českého velvyslanectví, které v diplomatické čtvrti také sídlí, se uchýlili do krytu a jsou v pořádku.

Také podle mluvčí Generálního štábu české armády jsou čeští vojáci, kteří v Kábulu působí v rámci mezinárodních sil, v pořádku.

Taliban se přihlásil také k útokům na silnici vedoucí k letišti a na dalších místech.

Někteří pozorovatelé mají za to, že akce souvisí s výročím teroristických útoků 11. září 2001, nebo s desátým výročím smrti afghánského bojovníka Massúda. S největší pravděpodobností však měl incident souvislost s postupným přebíráním odpovědnosti afghánskou samosprávou. Bojovníci Talibanu zřejmě testují, jak se daří afghánským bezpečnostním složkám situaci zvládat.

afghánští policisté přijíždějí na místo útoku | Foto: Reuters

„Jsme svědky toho, jak Taliban testuje předávání odpovědnosti národním bezpečnostním silám. Tento proces se mu nepodaří zastavit,“ uvedl v reakci na útok šéf NATO Rasmussen. Proces přebírání odpovědnosti za bezpečnost afghánskými složkami by měl být ukončen v roce 2014.

„Kábul byl v minulých měsících svědkem mnoha podobných útoků. Útoky byly podniknuty i na prezidentský palác a další významné objekty, například hotely,“ uvádí Amirzada Ahmadzai, který se podílí na afghánské misi organizace Člověk v tísni.

Podle něj to svědčí nejen o rostoucím sebevědomí Talibanu, ale také o tom, že afghánská vláda a síly jsou opravdu nekompetentní a nezvládají svoji úlohu. Mezinárodní společenství v čele se Spojenými státy nedokázalo najít řešení sporu a Taliban nadále přitvrzuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útocích Talibanu v Afghánistánu mluvil na radiožurnálu Amirzada Ahmadzai, který se podílí na afghánské misi společnosti Člověk v tísni

„Afghánské ozbrojené síly nemají vlastní leteckou podporu. V některých případech by stačilo, aby ozbrojené síly dostaly dostatek zbraní,“ pokračuje Amirzada Ahmadzai a dodává:

„Rozhodně si nemyslím, že by si Afghánci přáli návrat Talibanu k moci. Podpora místních obyvatel Talibanu je tedy spíše výjimečná. Obávám se ale, že po odchodu zahraničních vojsk se vše vrátí do starých kolejí.“

Před necelým měsícem zaútočil Taliban v Kábulu na sídlo britské vzdělávací a kulturní organizace British Council. Tehdy zahynulo nejméně 12 lidí.


Zvětšit mapu

Jitka Malá, Veronika Sedláčková, pir, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme