Po útoku zbyly ze súdánského města jen škola a mešita

Západosúdánské město Haskanita lehlo popelem. Oznámila to společná mise OSN a Africké unie s tím, že všech sedm tisíc obyvatel muselo uprchnout. Město leží v konfliktní provincii Dárfúr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tamní ozbrojený boj mezi arabskými milicemi podporovanými vládou a povstalci si vyžádal už 200 tisíc životů. OSN zatím poslední incident žádné straně nepřipsala, agentura AP ale cituje nejmenovaného činitele, podle kterého má řádění v Haskanitě na svědomí súdánská armáda. Minulý týden, kdy vojáci oblast obsadili, bylo údajně město neporušené. Teď z něj zbyla jen škola a mešita. Súdánský ministr zahraničí Lam Akol ale v rozhovoru pro CNN odpovědnost odmítl.

"Nějaké životy byly v důsledku války ztraceny, lidská práva byla porušena. Lidé nemohou žít normální životy a potřebují pomoc. Nelze ale situaci vyřešit jen tak, že ukážeme na vládu a označíme ji za viníka. Je třeba spolupracovat. Když je v Dárfúru zničena vesnice, nemusí za to nutně zodpovídat vláda. Co rebelové? Když zaútočí, copak vesnici nezničí? Jejich poslední útok na vojáky Africké unie, která chce v Súdánu pomáhat, nepřežilo 12 lidí. Ale o tom nikdo nemluví," postěžoval si Akol.

Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme