Po víc než roce se sejde japonský premiér a čínský prezident. Jednat budou o souostroví Senkaku

Spor o souostroví Senkaku bude tématem pondělního jednání japonského premiéra a čínského prezidenta. Šinzó Abe a Si Ťin-pching se sejdou po víc než roce na závěr summitu skupiny G20 v Číně. Souostroví Senkaku ve Východočínském moři ovládá Tokio, ale nárokuje si ho i Peking. Ten k němu v srpnu vyslal flotilu rybářských lodí spolu s pobřežní stráží. Japonsko proto Čínu obvinilo ze stupňování napětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Šinzó Abe (vpravo) | Zdroj: Reuters

Kromě politických rozhovorů budou na summitu G20 v Číně pokračovat i ekonomická jednání. Státníci se shodli na podpoře světového hospodářského růstu. Čínský prezident Si Ťin-pching označil skupinu G20 za most, který spojuje různé části světa.

„Tady v Chang-čou na sebe bereme naděje a očekávání lidí z celého světa. Plníme společnou misi. Světová ekonomika a spolupráce jsou v důležitém bodě zvratu,“ uvedl.

„Státy G20 by měly být odvážné a vytvořit kreativní, silné a propojené globální hospodářství, které vyvolá silný růst,“ dodal čínský prezident.

K důraznější podpoře hospodářského růstu vyzval nejvyspělejší světové ekonomiky Mezinárodní měnový fond.

Sporné ostrovy ve Východočínském moři se se v Japonsku jmenují Senkaku a v Číně Tiao-jü | Foto: CC BY-SA 3.0

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme