Po více než dvou letech končí vyšetřování největší fotbalové tragédie v britských dějinách

Nejdelší koronerovo vyšetřování v britské právní historii se chýlí ke konci. Porota se dnes po 2 letech od začátku líčení začne radit o verdiktu ohledně příčin tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough. V dubnu 1989 při ní zemřelo 96 fanoušků FC Liverpool.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník obětem tregédie na stadionu v Hillsborough

Památník obětem tregédie na stadionu v Hillsborough | Foto: wikipedia.org

Obrovskou úlevu cítí prý po dvou letech od začátku obnoveného koronerova vyšetřování Margaret Aspinallová, která na Hillsborough přišla o osmnáctiletého syna Jamese.

Nejhorší sportovní neštěstí v britských dějinách přineslo svého času pokus úřadů a policie zamést důkazy pod koberec a nehledat skutečné viníky tragédie. Až v roce 2012 zrušil Vrchní soud původní koronerův verdikt, že smrt fanoušků byla nešťastná náhoda.

Porota má teď ve světle nových důkazů, svědectví a expertíz vynést rozsudek nový. Ten by mimo jiné mohl otevřít cestu k individuálním žalobám pozůstalých.

Tragédie na stadiónu Hillsborough se odehrála 15. dubna 1989 během semifinálového utkání FA Cupu mezi Liverpoolem FC a Nottingham Forestem FC. Těsně před začátkem utkání došlo ke krizové situaci před stadionem, kde se 4 tisíce příznivců Liverpoolu začaly nebezpečně tísnit u jedné z bran. Přítomní policisté v obavě před nezvládnutelnou situací nechali bránu otevřít a fanoušky bez vstupenky vpustili na jednu z tribun. Vypukla obrovská tlačenice, v níž bylo 96 osob ušlapáno k smrti a více než 700 zraněno.

Tragédie, nejhorší v dějinách britského sportu a jedna z nejhorších sportovních katastrof na světě, vedla k přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření na britských fotbalových stadiónech.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme