Po více než roce se znovu sejdou izraelští a palestinští vyjednavači
V jordánském Ammánu se dnes znovu po více než roce setkávají zástupci obou stran blízkovýchodního konfliktu. Palestinci a Izraelci budou za asistence zprostředkovatelů hledat odpověď na otázku, za jakých podmínek a jestli vůbec obnovit mírové rozhovory.
Ani jedna ze stran se netají tím, že od ammánské schůzky toho moc nečeká. Podle Palestinců se nikam nedostanou, pokud Izrael neprodlouží zmrazení výstavby ve východním Jeruzalémě a na západním břehu Jordánu a neuzná hranice z roku 1967.
Izraelci ale nic takového v úmyslu nemají. Spojené státy, které spolu s OSN, Ruskem a Evropskou unií fungují jako prostředníci, obě strany vyzývají k dohodě, protože současná situace je podle nich neudržitelná.
Ammánskou schůzku okomentoval na Rádiu Česko zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák
Podle zahraničně politického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka jsou před schůzkou skeptické obě strany. Záleží prý spíše na Palestincích, kteří obnovili požadavky, které měli už před rokem.
„Na jejich neplnění ze strany Izraele se ta jednání zasekla. Jde hlavně o to, že Palestinci chtějí, aby Izraelci zastavili výstavbu nových domů na Západním břehu Jordánu. Není jasné, jestli je to jen požadavek nebo podmínka pro jednání.“
Slezák připomněl, že na Izrael vyvinuly velký tlak i USA, ale židovský stát na výstavbě trvá s tím, že jde o přirozené rozšíření, protože v osadách dorůstá nová generace, která chce také bydlet. Ani jedna ze stran navíc podle něj není v pozici, aby mohla diktovat té druhé.
„Ani jedna ze stran není k jednání tlačena. Jednání mohou kdykoli zkrachovat také na tom, že se paradoxně dohodnou Palestinci. Pokud se do parlamentu dostane Hamas, který současnou schůzku kritizuje jako ztrátu času, jednání asi pokračovat nebudou,“ myslí si analytik Českého rozhlasu.