Po volbě prezidenta vzniká polská vláda

Okamžitě po oznámení výsledků prezidentských voleb v Polsku začala jednání o vytvoření nové vlády. Vytvoří ji vítězné Právo a spravedlnost a Občanská platforma. Jejich rozhovory se ale komplikují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski | Zdroj: ČTK

O nové vládě jednali designovaný premiér Kazimierz Marcinkiewicz a kandidát na vicepremiéra Jan Rokita. Prací nad programem a složením příští ministerské rady pověřili tým stranických expertů.

"Podle našeho harmonogramu by koaliční dohoda mohla být uzavřena v pátek. Bude obsahovat vládní program na celé čtyři roky, hlavní rozhodnutí v prvních sto dnech vlády a složení Rady ministrů," řekl příští premiér.

První jednání expertů ale nedopadla nejlépe. Zástupci Občanské platformy nesouhlasí se širokým programem sociálních dávek, který navrhuje Právo a spravedlnost a nelíbí se jim ani návrh na obsazení silových ministerstev politiky z Práva a spravedlnosti. Jan Rokita prohlásil, že pokud na tom bude Právo a spravedlnost trvat, pak bude vládu sestavovat bez Občanské platformy.

Budoucí prezident hledá spolupracovníky

Nově zvolený polský prezident Lech Kaczyński si už začal vybírat nejbližší spolupracovníky. Zvolený prezident a varšavský primátor Lech Kaczyński bude až do prezidentského slibu 23. prosince úřadovat v paláci, který patří ministerstvu zahraničí. Sem přestěhuje svou kancelář z varšavské radnice.

Odtamtud si přivede také řadu spolupracovníků - vedoucí prezidentské kanceláře se má stát Elżbieta Jakubiaková, která vede jeho sekretariát na radnici. Nejbližším spolupracovníkem a poradcem nového prezidenta bude jeho bratr Jaroslaw Kaczyński, šéf vítězné strany Právo a spravedlnost. Lech Kaczyński je čestným předsedou této strany. Kaczyński oznámil, že po nástupu do prezidentského úřadu na své členství rezignuje. Nemůže ale rezignovat na blízké vztahy se svým bratrem-dvojčetem.

Donald Tusk ve své straně oslabil

Poražený kandidát na polského prezidenta Donald Tusk se těžce smiřuje s porážkou. Prohra v parlamentních i prezidentských volbách oslabila i jeho pozici předsedy Občanské platformy. Pokračuje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Na otázku, co teď bude dělat, Donald Tusk bezradně mávl rukou a pak prohlásil, že má práce až nad hlavu. Zvolený prezident Lech Kaczyński ho vyzval, aby se stal předsedou dolní komory parlamentu. Tusk řekl, že to není příliš pravděpodobné.

Po volbách je zatím řadovým poslancem. O jeho osudu zřejmě rozhodne sjezd Občanské platformy. Do popředí se dostává Jan Rokita, která má v nové vládě premiéra Kazimierze Marcinkiewicze zastávat post prvního vicepremiéra a ministra zahraničí.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme