Po vstupu Chorvatska do EU zmizí celní kontroly. Ceny potravin a pohonných hmot by neměly vzrůst

Chorvatsko je díky krásnému čistému moři, nádherné přírodě a snadné dostupnosti tradiční dovolenkovou destinací českých turistů. I letos se určitě udrží na špičce jejich zájmu o letní dovolenou. Oproti předchozím rokům ale bude v něčem jiná: Chorvatsko vstoupí 1. července do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pláž | Foto: Martin Dorazín

Členství poznamená i cestování. Na hranicích s ostatními zeměmi Unie skončí celní kontroly. Zůstanou hraniční kontroly, které budou dohlížet na dodržování zákonů.

Na některých hraničních přechodech se Slovinskem a Maďarskem ale budou společné, a tak se průjezd urychlí. Ocení to hlavně turisté, kteří se do Chorvatska vydají autem.

„Nebude celnice. Pokud lidé nebudou obchodovat s jídlem, tak si budou moci přivést, co potřebují. Proto stoupá zájem o privátní ubytování. Úroveň stoupá. Nemám strach z toho, že by benzin byl dražší. Při mé poslední cestě byly benzin i nafta na nižší úrovni, než je to u nás,“ říká Jaroslav Medek z cestovní kanceláře Mediterán Travel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách, které čekají české turisty po vstupu Chorvatska do EU, informoval redaktor Jaroslav Skalický.

Ani potraviny v obchodech podle něj nepůjdou s cenou nahoru.

„Ceny potravin zůstanou v podstatě stejné. Dnes když je Chorvatsko plné super a hypermarketů, ceny jsou na stejné úrovni jako u nás. Je jasné, že ty jejich speciality jsou vždycky dražší. Je zajímavé, že víno bude v obchodech levnější, protože se musí přizpůsobit cenové relaci Evropské unie,“ vysvětluje Medek.

Chorvatský autoklub připravil novou službu pro motoristy, kterou využijí na chytrých telefonech. V několika jazycích, i když zatím ne česky, se dozvědí informace o aktuální situaci na silnicích, hraničních přechodech i trajektech.

Podívat se budou moci na 150 kamer umístěných na hlavních tazích. A kdo bude k Jadranu hodně spěchat, může kromě tradičního leteckého spojení z Prahy a Ostravy do Splitu využít dlouho očekávanou novinku - linku z Prahy do Dubrovníku společnosti SmartWings.

"Část jižní Dalmácie byla nedostupná a od půlky června do konce prázdnin bude jednou týdně létat aero na letiště Čilipi, takže se Čechům zase přiblíží ostrovy jako Korčula, Pelješac, okolí Dubrovníku a v neposlední řadě i Černá Hora, protože dubrovnické letiště Čilipi je na chorvatsko-černohorské hranici,“ říká Lubor Šugárek z Vítkovice Tours.

A Jaroslav Medek doporučuje dovolenou nejen v době školních prázdnin, ale i v květnu, červnu nebo v září a říjnu: „Uvidíte, že nepoznáte lepší dovolenou než to.“

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme