Po výbuchu munice v Jemenu zahynulo přes sto lidí

Nejméně 110 lidí dnes usmrtila a desítky dalších zranila série výbuchů v muniční továrně na jihu Jemenu. Výbuch zabil podle místních úřadů civilisty, kteří prohledávali závod vyloupený v neděli komandem údajných bojovníků Al-Káidy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po výbuchu munice v Jemenu zahynulo přes sto lidí | Zdroj: Reuters

„Pravděpodobnější mi připadá verze, že objekt při odchodu bojovníci Al-Káidy zaminovali. Když na místo přišla armáda, došlo k výbuchu. Tyto informace mám z dobrých zdrojů,“ říká Miroslav Boroň, který v Jemenu dlouhodobě žije.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Jemenu mluvil ve stalo se dnes na Radiožurnálu Miroslav Boroň, který v Jemenu dlouhodobě žije

Jemenská armáda má podle Boroně situaci pod kontrolou pouze v hlavním městě. V okolních oblastech nemá prakticky vůbec žádnou moc:

„V provincii, ve které leží město Džáár, kde k výbuchu došlo, byla Al-Káida vždy dost aktivní. Obávám se proto, že v současné situaci jemenská armáda těžko nějak radikálně zasáhne.

Po krvavě potlačených demonstracích jemenský prezident Sálih v sobotu řekl, že je připravený během několika hodin rezignovat, když se podaří zajistit předání moci do správných rukou. Později opozice informovala, že se rozhovory přerušily a není jisté, kdy se obnoví.

Podle Miroslava Boroně nyní není v Jemenu nikdo, komu by mohl prezident svůj úřad předat.

Sálih stojí v čele Jemenu 32 let a od ledna jeho odchod požadují desítky tisíc Jemenců.

Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme