Po výletě na basketbal čekají Obamu a Camerona formální rozhovory

Téma Afghánistánu bude dnes dominovat schůzce amerického prezidenta Baracka Obamy s britským premiérem Davidem Cameronem ve Washingtonu. Jednat budou také o íránském jaderném programu, násilí v Sýrii a světové ekonomice. Cameron přijel do USA v úterý a první den strávil s Obamou v uvolněném tempu, na basketbalovém zápase v Ohiu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron na basketbalovém turnaji v Ohiu | Zdroj: Reuters

Návštěva Davida Camerona ve Spojených státech má podle pozorovatelů prokázat, že mezi oběma státy stále panují exkluzivní vztahy. Britská média si všímají, že na basketbal do Daytonu letěl Cameron s americkým prezidentem na palubě Air Force One.

Hovoří v této souvislosti o velké poctě, které se britskému premiérovi dostalo, když se do prezidentského letadla dostal a měl s Obamou pět hodin času k soukromým rozhovorům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Davida Camerona ve Spojených státech jsme na Rádiu Česko rozebrali s britským spolupracovníkem Ivanem Kytkou

Po volnějším dnu budou následovat vážné rozhovory mezi oběma státníky. Dnešním jednáním by měl dominovat Afghánistán. Důvěra Afghánců ke spojeneckým jednotkám je aktuálně na nejnižší úrovni od začátku mise. Stalo se tak po té, co americký voják zastřelil 16 afghánských civilistů.

Podle britských analytiků ale nelze od schůzky očekávat nějaké konkrétní závěry, ale měla by přispět k tomu, že si obě strany sladí kalendáře plánovaného odchodu vojsk z Afghánistánu tak, aby stejně jako další vojska Aliance opustily zemi během roku 2014.

„Britové byli před několika týdny zaskočeni výrokem amerického ministra obrany, že Američané začnou předávat vojenskou kontrolu afghánským jednotkám už příští rok. Podle všeho Britové o tom datu vůbec nevěděli. A v Londýně to pak vyvolalo rozladění,“ přiblížil na Rádiu Česko britský spolupracovník Ivan Kytka.

Obama s Cameronem budou mluvit také o situaci v Sýrii. David Cameron dal najevo frustraci nad neutichajícím násilím, události v Homsu označil za hrůzné. Zároveň řekl, že by preferoval poklidné předání moci v horních patrech syrské politiky než revoluci, která by Asadův režim svrhla.

„Předání moci shora je varianta, které by dali přednost Britové i Američané. Ale nemají žádné prostředky, jak ji povzbudit nebo jak jí dosáhnout. Ve Washingtonu se asi ale bude hovořit o návrzích, které minulý týden ministři obrany USA a Británie vyslovili, že by totiž dodali syrským povstalcům určité druhy vojenské výstroje, například telekomunikační vybavení,“ doplnil Kytka.

Karolína Koubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme