Po vyslancích Kaddáfího jednají v Číně i zástupci libyjských povstalců

Čína vyjednává s libyjskou opozicí. Na návštěvě Pekingu je Mahmúd Džibril odpovědný za zahraniční politiku povstalců. Čína tak pokračuje v rozhovorech s oběma válčícími stranami, začátkem měsíce totiž v Pekingu pobýval i libyjský ministr zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Čína usiluje o zprostředkování míru mezi Kaddáfím a rebely, podle politologů je hlavním důvodem ochrana ekonomických zájmů v oblasti bohaté na ropu. Podrobnosti o jednání zatím nejsou k dispozici.

Spekuluje se ale, že Džibril může žádat Čínu o finanční pomoc, povstalci totiž potřebují pro příštích šest měsíců 3,5 miliardy dolarů.

Někteří politologové v této souvislosti zároveň uvádějí, že se Peking snaží dát jasně najevo, že nenadržuje ani jedné straně a naopak se chce stát vyjednavačem mezi vládou plukovníka Kaddáfího a rebely.

Čína totiž z Libye dováží ropu a podílí se na budování tamní infrastruktury včetně výstavby železnice. Před vypuknutím bojů pak v Libyi pracovalo více než 35 tisíc Číňanů, kteří museli být evakuováni.

Robert Mikoláš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme