Po zásahu egyptské policie proti fotbalovým fanouškům zůstaly desítky zraněných

Egyptští fotbaloví fanoušci zahájili ve městě Port Saíd u Suezského průplavu protesty proti zákazu hraní místního klubu. Následný zásah ozbrojených sil usmrtil 13letého chlapce a zranil desítky dalších fanoušků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí na stadionu v Port Saíd | Zdroj: Reuters

Na protest proti zákroku armády blokují fanoušci od dnešního rána příjezdové komunikace k místní průmyslové zóně, kde pracují tisíce lidí.

Nepokoje v Port Saídu vypukly po rozhodnutí Egyptské fotbalové federace o dvouletém zákazu hraní místního fotbalového klubu al-Masrí.

Důvodem zákazu jsou tragické události z počátku února, kdy na stadionu tohoto klubu zahynulo 74 lidí a asi 1000 jich bylo zraněno. Po vyhraném zápasu tehdy místní fanoušci napadli hráče hostujícího káhirského klubu al-Ahlí.

Policie uzavřela bránu na stadion a lidé, kteří se snažili uprchnout, zůstali uvězněni na místě a mnozí z nich byli umačkáni v davu. V Egyptě se pak rozpoutala nová vlna nepokojů. Prokuratura obžalovala kvůli incidentu 75 osob, některé z nich čelí soudu za vraždu.

Incident se dosud vyšetřuje, mezi egyptskou veřejností ale panuje přesvědčení, že ho úmyslně vyvolaly bezpečnostní síly. Násilí na stadionech je ale v Egyptě časté. Místní ultras mají dlouhou historii a aktivně se účastnili také loňských protivládních protestů.

Štěpán Macháček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme