Pobaltské republiky přemýšlejí, zda slavit v Moskvě konec války

Prezidenti Litvy, Lotyšska a Estonska váhají, zda se mají zúčastnit květnových oslav 60. výročí konce II. světové války v Moskvě. Ruská strana zatím pozvání zrušit nehodlá. Čeká na vysvětlení ze strany ministerstev zahraničí pobaltských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Riga | Foto: City Paper

Prezidenti tří pobaltských zemí jsou zřejmě jediní, kteří dosud neodpověděli na oficiální pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina. V Pobaltí mají k záležitostem kolem okupace a osvobození rozporuplný vztah. Demokratický vývoj v Litvě, Lotyšsku a Estonsku ukončila sovětská okupace, provedená na základě tajných dohod mezi Stalinem a Hitlerem.

Lotyšsko proto Rusku navrhlo podepsat společnou deklaraci odsuzující tyto dohody, známé jak pakt Ribbentrop-Molotov. Lotyšský návrh deklarace označuje pakt Ribbetrop-Molotov za součást těch procesů, které vyústily ve vznik druhé světové války. Obě strany souhlasí, že uzavírání takových územně agresivních a protiprávních dohod je odsouzeníhodné a že tato taktika nesmí být součástí současných vztahů, praví se v projektu rezoluce, který připravilo lotyšské ministerstvo zahraničí. Reakce ruské strany zatím není známá.

Moskvu výroky některých lotyšských politiků, znevažující roli Sovětského svazu při porážce nacismu, pobuřují. Šéf výboru pro mezinárodní otázky ruské Státní dumy Konstantin Kosačov proto do Pobaltí vzkázal, že Rusko nebude zklamáno, když pobaltští prezidenti na oslavy výročí konce II. světové války nepřijedou.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme