Pobodaná kandidátka na primátorku Kolína nad Rýnem už není v ohrožení života

Kandidátka na primátorku Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová je po večerní operaci mimo ohrožení života. V sobotu ji během předvolebního mítinku pobodal loveckým nožem 44letý útočník. Jako motiv uvedl její vstřícnou uprchlickou politiku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební plakát Henrietty Rekerové na místě, kde byla pobodána

Předvolební plakát Henrietty Rekerové na místě, kde byla pobodána | Zdroj: Reuters

Frank S. měl během útoku na Henriettu Rekerovou provolat k přihlížejícím, že to dělá pro jejich děti. Na místě poranil ještě další tři lidi. Přestože útočník ještě podstoupí psychiatrické vyšetření, policie vychází z toho, že se jednalo o politicky motivovaný čin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti útoku v Kolíně nad Rýnem vysvětluje berlínský zpravodaj ČRo Pavel Polák

Sám Frank S., který je v současnosti nezaměstnaný, se při výslechu přiznal k tomu, že před 20 lety patřil k místní neonacistické scéně. Na internetu se také našly jeho xenofobní vyjádření.

V Kolíně nad Rýnem se dnes bude nový starosta volit navzdory sobotnímu útoku. Henriette Rekerová údajně odevzdá hlasovací lístek na jednotce intenzivní péče v místní nemocnici. Politička je společnou kandidátkou zelených, křesťanských demokratů a liberálů a patří k hlavním favoritkám voleb.

Většina předních německých politiků je útokem šokována. Podle ministra vnitra Thomase de Maiziera je to odporný čin, který ukazuje, jak se diskuze o uprchlících v Německu radikalizuje.

Útok odsoudil také současný primátor Kolína nad Rýnem Jürgen Roters.

„V této době, která je těžká pro celé město, chceme všichni společně vyslat zprávu: nenávist a násilí nemůže nahradit politický dialog, ve kterém budeme pokračovat napříč hranicemi všech stran i se všemi obyvateli Kolína," řekl.

Ondřej Himmer, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme