Pobouřený Peking hrozí Trumpovi: Politika jedné Číny není vrtoch, ale vaše povinnost

Čínský státní deník Global Times v pondělním vydání varuje nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Peking potrestá případný odklon Spojených států od politiky jedné Číny. Článek se objevil na webu deníku jen pár hodin po nedělním mezipřistání tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v texaském Houstonu. Cchaj byla na cestě do Střední Ameriky, kde navštíví Honduras, Nikaraguu, Guatemalu a Salvador.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezipřistání tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v texaském Houstonu. | Zdroj: Reuters

Peking podle Global Times žádal od Washingtonu, aby tchajwanské prezidentce vstup na území USA za žádnou cenu nedovolil. Místo toho ji uvítali texaský guvernér Greg Abbott a texaský senátor Ted Cruz. Na snímcích pak ukázali, jak na místě setkání vlají vlajky Texasu, Spojených států i Tchaj-wanu.

„Žádá-li Peking od amerických prezidentů dodržování politiky jedné Číny, není to nějaký vrtoch, ale povinnost, kterou mají šéfové Bílého domu vůči americko-čínským vztahům i existujícímu uspořádání v západním Tichomoří,“ uvedl list Global Times v úvodníku.

Peking: Trumpovy poznámky o Tchaj-wanu a politice jedné Číny jsou znepokojující

Číst článek

Trump způsobil v Pekingu velké pobouření už před několika týdny, když po svém zvolení telefonicky mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj. Ta mu blahopřála k vítězství ve volbách. Trump tímto telefonátem podle Pekingu nebezpečně zpochybnil princip politiky jedné Číny. „Bude-li Trump po nástupu do úřadu v této politice pokračovat, čínský lid donutí svou vládu k protiopatřením,“ uvedl deník Global Times.

Úřad tchajwanské prezidentky zvolil smířlivější tón a v pondělí informoval, že Cchaj mluvila s „přáteli“ během ryze soukromé a neoficiální zastávky v USA. Na pátek má nicméně cestou ze Střední Ameriky naplánováno další mezipřistání v San Francisku. „Cchaj ponese následky za každý provokativní krok, který udělá,“ vzkázal prezidentce čínský deník Global Times.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme