Pobřeží amerického Texasu ohrožuje mimořádně rozsáhlý hurikán Ike

Hurikán opět ohrožuje pobřeží Spojených států. Tentokrát se jmenuje Ike a blíží se k pobřeží Texasu. Stojíme tváří v tvář katastrofické pohromě - tak dramatická varování opět zaznívají ze strany úřadů na texaském pobřeží. Varují především před záplavami, které mají Ike doprovázet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zabedněná výloha obchodu ve Freeportu | Zdroj: ČTK

Statisíce lidí prchají z pobřežních oblastí amerického státu Texas do vnitrozemí ve strachu z hurikánu Ike. Meteorologové vydali velmi vážné varování - pokud se obyvatelé nízkých rodinných domů na pobřeží Mexického zálivu včas neevakuují, vystavují se podle nich "jisté smrti".

"Hurikán Ike není nebezpečný svou intenzitou a sílou větrných poryvů, které jej provázejí," zdůraznil v proslovu k obyvatelům ohrožených oblastí ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff. "Je to masivní bouře. Zasahuje 40 procent plochy Mexického zálivu," varoval ministr.

Obavy tak tentokrát budí především zvýšení mořské hladiny o více než šest metrů, které podle meteorologů může hurikán způsobit. Pobřeží mohou bičovat vlny vysoké až 15 metrů a pravděpodobné jsou proto rozsáhlé záplavy.

Nejvíc ohrožené je přístavní město Galveston asi 80 kilometrů jižně od Houstonu. Celkově zasáhne hurikán Ike oblasti, ve kterých žije asi 11 milionů lidí, přičemž necelý milion z nich má evakuaci povinně nařízenou. Podle propočtů by měl dorazit k pobřeží dnes večer nebo zítra brzy ráno místního času.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme