Pobřeží Japonska se pomalu vzpamatovává. Lidem bez domova pomáhají i Češi

Japonské pobřeží zničené ničivým zemětřesením a vlnou tsunami je z větší části vyčištěné. Život se ale do zasažených oblastí vrací jen pomalu. Lidé, které přírodní tragédie vyhnala z jejich domovů, se navíc často odmítají vrátit a budoucnost spojují s bezpečnějším místem, tedy co nejdále od oceánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Shinchi v prefektuře Fukušima, tři měsíce po katastrofě

Město Shinchi v prefektuře Fukušima, tři měsíce po katastrofě | Foto: Robert Mikoláš

„Tady bydlelo asi osmdesát rodin. Jejich život ale navždy změnila vlna tsunami, která v těchto místech dosahovala výšky dvou metrů,“ ukazuje postarší žena na řadové domky v obci Jamamoto, které od letošního března zejí prázdnotou.

Všude se nacházejí jen zbytky kdysi šťastných domácností. Rozbité televize i s ovladači, zničené kusy nábytku smíchané se šatstvem, v rohu pohozená plyšová hračka. Většina z trosek, které doslova zamořily stovky kilometrů pobřeží, jsou ale odklizené a ti, co přežili, se přestěhovali dále do vnitrozemí, do montovaných domků.

„Přišli jsme sem v polovině května, takže tu žijeme už pět měsíců. K dispozici máme prakticky vše, co potřebujeme, ale život v našem rodišti, v místech, odkud pocházíme, nám to prostě nemůže nahradit,“ říká paní Saito, jedna z obyvatelek přízemních stavení postavených humanitárními organizacemi.

„Konstrukce domů byly financovány japonskou vládou. Adra Česká republika financovala vybavení bytů. To znamená hygienické potřeby, kuchyňské nádobí, také ložní prádlo a matrace,“ vypočítává ředitel společnosti Adra Jan Bára.

Společnost Adra na pomoc postiženým oblastem vybrala 18,5 milionu korun. 15 milionů šlo na vybavení domácností, další prostředky třeba i na jízdní kola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Roberta Mikoláše

Domky, každý o rozloze 36 metrů čtverečních, vypadají, jako by tu stály odjakživa. Mezi nimi se suší prádlo, před dveřmi se sluní pes přivázaný k boudě a po chodníčku pobíhají děti. Především dospělí ale na prožité utrpení nemohou zapomenout.

„Moře je opravdu blízko, takže jsem se rozhodla, že nový dům postavíme někde jinde, na bezpečnějším místě,“ má jasno o své budoucnosti paní Saito a podobně uvažují mnozí její dočasní sousedé. Bez pomoci druhých se ovšem stále neobejdou.

„Bohudíky čeští občané věnovali podstatné částky k tomu, aby se to tu obnovilo. Když vidím, že ti lidé mají buňky, které jsou námi zařízené a vybavené, aby v nich mohli delší dobu žít, mám z toho ohromnou radost,“ říká český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Robert Mikoláš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme