Pobřeží slonoviny je po volbách na pokraji občanské války

Při povolebním násilí na Pobřeží slonoviny zemřelo nejméně 20 lidí. Dnes se země probudila do nejistého příměří. Civilisté ale prchají z některých měst na hranici mezi jednotkami dvou prezidentských kandidátů, kteří se oba považují za vítěze voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty na Pobřeží slonoviny

Protesty na Pobřeží slonoviny | Zdroj: ČTK

Opoziční kandidát Outtara vyhrál prezidentské volby s pohodlným náskokem deseti procent. Dosavadní prezident Gbagbo ho ale obvinil ze zmanipulování hlasování a odmítá z funkce odstoupit.

Outtarovi zastánci chtěli v Abidjanu pochodovat k sídlu státní televize. V tom jim ale zabránily jednotky věrné Gbagbovi. Podle svědků do bojů zasáhlo i dělostřelectvo a násilí se šíří do dalších měst.

Panují obavy, že země sklouzne zpět do občanské války, která skončila teprve v roce 2003. OSN se postavilo za vítěze voleb Outtaru a v případě pokračujícího násilí chce zavést proti zemi, která je největším světovým pěstitelem kakaa, obchodní sankce.

Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme