Pobřeží slonoviny má po půl roce prezidenta

Po téměř půl roce krvavých nepokojů má Pobřeží slonoviny svého prezidenta. Alassane Ouattara byl totiž slavnostně uveden do úřadu. A hned vyzval znepřátelené obyvatele k usmíření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara oznamuje zatčení bývalého vůdce Laurena Gbagba | Zdroj: ČTK

Inauguraci přihlíželo například i několik afrických prezidentů, generální tajemník OSN Pan Ki-mun či francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Devětašedesátiletý Ouattara v loňských volbách kandidoval za opozici proti tehdejšímu vůdce země Laurenovi lóránu Gbagbovi. Ten ale svou porážku ve druhém kole hlasování odmítal uznat.

Při následných násilnostech zemřelo na tisíc civilistů a přes milion lidí prchlo před boji. Tisíce z nich, především zastánci poraženého Gbagba, se kvůli etnickému násilí stále bojí vrátit do svých domovů.

Mezinárodní trestní soud chce prošetřit údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, ke kterým během konfliktu došlo. Podezřelí jsou vojáci obou stran. Překonat nedůvěru a obavy obyvatel z budoucnosti tak budou první úkoly Ouattary v úřadu.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme