Pobřeží slonoviny má po půl roce prezidenta

Po téměř půl roce krvavých nepokojů má Pobřeží slonoviny svého prezidenta. Alassane Ouattara byl totiž slavnostně uveden do úřadu. A hned vyzval znepřátelené obyvatele k usmíření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara oznamuje zatčení bývalého vůdce Laurena Gbagba

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara oznamuje zatčení bývalého vůdce Laurena Gbagba | Zdroj: ČTK

Inauguraci přihlíželo například i několik afrických prezidentů, generální tajemník OSN Pan Ki-mun či francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Devětašedesátiletý Ouattara v loňských volbách kandidoval za opozici proti tehdejšímu vůdce země Laurenovi lóránu Gbagbovi. Ten ale svou porážku ve druhém kole hlasování odmítal uznat.

Při následných násilnostech zemřelo na tisíc civilistů a přes milion lidí prchlo před boji. Tisíce z nich, především zastánci poraženého Gbagba, se kvůli etnickému násilí stále bojí vrátit do svých domovů.

Mezinárodní trestní soud chce prošetřit údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, ke kterým během konfliktu došlo. Podezřelí jsou vojáci obou stran. Překonat nedůvěru a obavy obyvatel z budoucnosti tak budou první úkoly Ouattary v úřadu.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme