Pobřeží slonoviny se možná schyluje k rozhodující bitvě o metropoli

Milice bojující za vítězství mezinárodně uznaného prezidenta Pobřeží slonoviny proti jeho rivalovi pokračují ve vítězném tažení na třech frontách. Podle svědků během noci vstoupili do strategického přístavu San Pedro, odkud se údajně ozývala mohutná střelba. San Pedro je branou do světa pro kakaové boby sklizené v Pobřeží slonoviny, které jich produkuje nejvíc na planetě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojený konflikt v Pobřeží slonoviny | Zdroj: Reuters

Zatím úspěšná je ofenzíva vedená jižním směrem pro ozbrojené složky původních rebelů ze severu země, které usilují o ukončení dvojvládí ve prospěch v zahraničí respektované hlavy státu Alassaneho Ouattary. Jemu naklonění ozbrojenci už dobyli oficiální hlavní město afrického státu Yamoussoukrou.

Dosavadní prezident Laurent Gbagbo, který na podzim odmítl uznat porážku ve volbách, v situaci vojenských neúspěchů vyzývá k příměří v konfliktu, který vyhnal z domovů statisíce lidí.

Zároveň se ve faktické metropoli země přidávají k armádě Gbagbovi naklonění mladíci, zastrašující obyvatele Abidžanu a odhodlaní k rozhodující bitvě.

OSN mezitím na Gbagba a jeho nejbližší uvalila sankce, což už dříve učinila Evropská unie i africké země.

Jan Prokeš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme