Pobřežní stráž v Řecku nezákonně vyháněla migranty. Údajně je shazovala do moře a posílala zpět

Řecká pobřežní stráž během tří let zavinila smrt desítek migrantů ve Středozemním moři, včetně devíti, kteří byli úmyslně vhozeni do vody, napsali novináři z BBC ve svém investigativním článku. Svá zjištění dokládají výpověďmi svědků a analýzou videozáznamů.

Londýn/Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-06-06t081018z_2_240617-134515_jkd.JPG

Pobřežní stráž v Řecku údajně shazovala migranty do moře nebo je posílala zpět (ilustrační foto) | Foto: Stelios Misinas | Zdroj: Reuters

Devět utonulých patří mezi více než 40 lidí, kteří podle BBC zemřeli v důsledku toho, že byli vytlačeni z řeckých teritoriálních vod nebo odvezeni zpět na moře poté, co dosáhli řeckých ostrovů. Řecká pobřežní stráž veškerá obvinění z nezákonné činnosti důrazně odmítá.

Tým novinářů z BBC ve své investigaci analyzoval 15 incidentů v období mezi květnem 2020 a 2023, které vedly ke 43 úmrtím. Jako primární zdroje jim sloužily informace z místních médií, údaje od nevládních organizací a turecké pobřežní stráže.

Maďarsko dostalo pokutu 200 milionů eur kvůli migraci. ‚Vydírání neustoupíme,‘ reagoval Orbán

Číst článek

Ověřování takových svědectví je podle BBC nesmírně obtížné, svědky se často nepodaří nalézt nebo se bojí promluvit. Ve čtyřech z těchto případů se však novinářům podařilo výpovědi potvrdit rozhovorem s očitými svědky.

Muž ze Somálska vyprávěl BBC, jak ho v březnu 2021 při příjezdu na ostrov Chios chytila řecká armáda, která ho poté předala řecké pobřežní stráži. Řekl, že mu pobřežní stráž svázala ruce za zády a pak ho hodila do vody. „Hodili mě svázaného doprostřed moře. Chtěli, abych zemřel,“ řekl.

Řecké zákony umožňují všem migrantům, kteří žádají o azyl, zaregistrovat svou žádost na několika ostrovech ve speciálních registračních centrech.

Migrace je chytlavé téma pro politiky, kteří žádné jiné nemají, soudí Houska

Číst článek

Skupiny na ochranu lidských práv tvrdí, že tisíce lidí, kteří v Evropě žádají o azyl, byly z Řecka nezákonně vyhnány zpět do Turecka a bylo jim odepřeno právo požádat o azyl, které je zakotveno v mezinárodním právu a právu EU.

Řecká vláda je již dlouho obviňována z nucených návratů lidí – takzvaných „pushbacks“ – zpět do Turecka, odkud přišli, což je podle mezinárodního práva nezákonné.

Součástí investigativního článku je i video, na kterém filmaři BBC ukazují bývalému vysokému důstojníkovi řecké pobřežní stráže záběry 12 lidí, kteří byli naloženi do člunu řecké pobřežní stráže a poté byli vypuštěni zpět na moře.

Tyto záběry bývalý důstojník komentoval slovy, že nic násilného nevidí. Z videa mimo oficiální záznam je ale slyšet, jak říká na stále zapnutý mikrofon, že je to „zjevně nezákonné“ a „mezinárodní zločin“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme