Při prudké bouři ve Francii zahynul nejméně jeden člověk. Hrozí povodně

Přes jihozápad Francie a přes ostrov Korsika se v noci na pátek a během dne přehnaly prudké bouře doprovázené deštěm a silným větrem. Vyžádaly si jednoho mrtvého a nejméně pět zraněných, informovala agentura AFP. Pro departement Pyrénées-Atlantiques vyhlásila odpoledne francouzská meteorologická služba Météo-France nejvyšší stupeň varování před povodněmi. Stovky tisíc domácností se ocitly bez elektřiny.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Garonna v Bordeaux na jihozápadě Francie se vylila ze svých břehů | Zdroj: Profimedia

Hasiči informovali, že před polednem v obci Ilharre v departementu Pyrénées-Atlantiques zahynul 70letý automobilista. Se svým vozem narazil do stromu, který se během bouře vyvrátil a spadl na vozovku. 

Dalších pět lidí bylo zraněno, když na jejich auta spadly stromy. Zranění dvou mužů ve věku 45 a 22 let jsou vážná.

Česko zasáhne silný vítr, varují meteorologové. Na horách může dosáhnout 90 km v hodině

Číst článek

Služba Météo-France uvedla, že uvedený departement zasáhly „silné srážky, které si vyžadují zvláštní obezřetnost“ kvůli vysokým úhrnům. Vydatný déšť může vyvolat povodně.

V Pyrénées-Atlantiques platí i varování před dalšími dešti. Oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování před povodněmi, dešti a silným větrem platí také v dalších šesti departementech v regionech Akvitánie a Okcitánie. Na ostrově Korsika hrozí silný vítr a v departementech Isere a Savojsko laviny.

Podle Météo-France dosahovala rychlost větru v zasažených oblastech, konkrétně ve městě Millau v departementu Aveyron v Okcitánii, až 143 kilometrů za hodinu, tedy orkánu. Na několika místech rychlost větru překonala rekordy.

V noci na pátek bylo v oblastech jihozápadní Francie bez dodávek elektřiny kolem 400 tisíc odběratelů. Odpoledne pak distribuční společnost Enedis uvedla, že bez elektřiny zůstává 170 tisíc domácností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme