Itálii sužuje nepříznivé počasí. Benátky zasáhly bleskové záplavy, silný vítr si vyžádal pět obětí

Itálii sužuje silný déšť a vítr, který už si vyžádal minimálně pět lidských životů. Benátky se pak potýkají s rekordním množstvím vody a kvůli větru byly uzavřeny pro turisty vykopávky v Pompejích. Agentura ANSA píše, že se špatným počasím bojuje celý Apeninský poloostrov.

Aktualizováno Benátky (Aktualizováno: 19:42 29. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bleskové záplavy v italských Benátkách | Foto: Manuel Silvestri | Zdroj: Reuters

Spadlý strom ve Frosinone v centrální části země zabil dva mladé lidi v automobilu. Při podobném incidentu byl v nedalekém města Terracina zabit další člověk. Padající strom zabil jednadvacetiletého mladého muže kráčejícího Neapolí a v Savoně na severozápadě Itálie zasáhl jednu ženu předmět uvolněný silným větrem. Žena po převozu do nemocnice zemřela.

V Benátkách voda odpoledne vystoupla do výšky 156 centimetrů a zaplaveno je 75 procent města. Je to pošesté v moderní historii, kdy voda ve městě přesáhla 150centimentrovou hranici. Poprvé se tak stalo v roce 1951, naposledy roku 2008. Rekordní byl rok 1966, kdy Benátky zaplavilo 194 centimetrů vody. Hladina se v Benátkách zvyšuje, když do nich silný vítr tlačí vodu z laguny.

OBRAZEM: Zvířata v závějích. Jižní Afriku překvapily přívaly sněhu

Číst článek

Momentálně není bezpečné používat dřevěné lávky, které mají umožnit chodcům pohybovat se po městě suchou nohou. Nedá se dostat ani na náměstí svatého Marka a mnohé turisty bylo vidět v okolních ulicích s dětmi na ramenou. Kvůli vysoké vodě bylo nutné v neděli změnit trasu maratonu, ale i tak závodníci chvílemi běželi vodou.

Pohotovost byla vyhlášena kromě Benátek v několika dalších severních oblastech – v Ligurii, Lombardii, Tridentu ve Furlansku a rovněž ve středoitalském Abruzzu a na Sicílii. V Benátkách, ale také v Římě nebo Janově, zůstaly zavřené školy.

Na severovýchodě vítr v nárazech dosahoval rychlosti sto kilometrů v hodině a očekává se, že na horách bude mít večer rychlost 150 kilometrů v hodině. Za několik dní pak naprší voda odpovídající hodnotám za několika měsíců.

„Jsme znepokojeni, protože se to podobá situaci, jakou Benátky zažily v době silných záplav v roce 1966 a 2010, ba je to i horší. Půda je už nasycená vodou a řeky stoupají,“ řekl šéf kraje Benátsko Luca Zaia.

Na mnoha místech museli zasahovat hasiči, v Římě jednoho zranil strom. V neděli poté spadl do moře jachtař – jeho loď vítr přinesl břehu, ale po muži se stále pátrá.

V Lombardii stejně jako v jižním Tyrolsku napadl sníh a v hotelích v průsmyku Stelvio uvízlo 180 turistů. V oblasti jsou kvůli sněhu uzavřené silnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme