Rozvodněné řeky, vítr až 170 km/h, 120 tisíc lidí bez elektřiny. Bouře Elsa a Fabien mají už 12 obětí

Kvůli bouřím Elsa a Fabien zemřelo o víkendu v jižní a jihozápadní Evropě už celkem 12 lidí. Dva lidé zahynuli v Portugalsku, ve Španělsku hlásí od čtvrtka už dokonce sedm obětí a další tři mrtví přibyli v Itálii. Bouře doprovázené silným větrem a lijáky komplikují situaci v dopravě kromě zmíněných zemí i v jižní Francii. V neděli bylo kvůli nepříznivému počasí bez elektřiny skoro 120 tisíc lidí.

Španělsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře Fabien při portugalském pobřeží | Foto: Eloy Alonso | Zdroj: Reuters

Ve Španělsku se kvůli přívalovým dešťům rozvodnily řeky, hlavně na severu země. V neděli přibyla sedmá oběť nepříznivého počasí poté, co jednoho rybáře v Katalánsku smetl vítr z útesu do moře. Vítr foukal rychlostí až 170 km/h.

Pět mrtvých, výpadky elektřiny a poničení budov. Španělsko a Portugalsko sužuje bouře Elsa

Číst článek

Přestože nejhorší situace byla na severu Španělska, lidé umírali i v dalších částech země. Jeden jihokorejský turista zahynul ve středním Španělsku v Madridu, jeden Nizozemec zemřel u břehů Andalusie v jižním Španělsku při windsurfingu.

V galicijském přístavu Bayona na severozápadě Španělska pak rozbouřené moře zaplavilo město mořskou pěnou. Na první pohled vyvolala dojem, že je město zasaženo přívaly sněhu. Počasí se nyní ve Španělsku uklidňuje.

Podobné je to ve Francii, kde to nejhorší zažili v noci ze soboty na neděli. Bez proudu bylo až 95 tisíc lidí. Silný vítr tam porážel elektrické vedení a padající stromy způsobily problémy v dopravě, která je už tak ochromená stávkami.

V Itálii je nejhorší situace na severu v okolí Benátek. Kvůli povodním zde stoupla voda. Po mořském přílivu byla hladina 120 cm nad normálem. Vyvolalo to obavy u turistů.

Rozbouřené počasí ale zabíjelo i na jihu země. V Neapoli zemřel jeden muž poté, co ho smrtelně zranil větrem vyvrácený strom. Rozvodněná řeka pak zabila muže na motorce, který se utopil v Toskánsku nedaleko Florencie. Podobně zahynul i řidič v regionu Furlánsko-Julské Benátsko. Jeho auto strhnul proud vody.

V listopadu přitom zasáhla Benátky velká voda, ze které se město ještě plně nevzpamatovalo. Potápějící se město se kvůli tomu začíná dostávat do ekonomických potíží. Podle asociace benátských hoteliérů kvůli listopadové rekordně velké vodě tam za posledních 30 dní turisté zrušili 45 procent hotelových rezervací. Město kvůli tomu začalo rušit některé akce zaměřené především na turisty.

Obyvatelé a pracovníci v cestovním ruchu naopak upozorňují, že zatímco média opakovaně plní zprávy o povodních, rekordně vysoká hladina v listopadu ve městě trvala jen několik hodin a pak voda nebyla o moc výš, než normálně. I tak je ale výš, než bylo obvyklé v předchozích desetiletích.

Zdeněk Novák, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme