Počasí komplikuje život lidem v celé Evropě

Nepříznivé počasí komplikuje dopravu nejen v České republice, ale i u našich sousedů. S oblevou se potýkají s výjimkou horských oblastí na Slovensku a v Rakousku. Na většině polského území zato pořád mrzne a sněží. V Německu je situace výrazně odlišná mezi severem a jihem. V západní Evropě většinou mrzne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh komplikuje život i chodcům

sníh komplikuje život i chodcům | Zdroj: ČTK

V jižní polovině Spolkové republiky teploty atakují místy deset stupňů nad nulou, třeba v okolí Mnichova. V severních zemích se většinou drží pod nulou a místy tam i svítí slunce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Prokeše o počasí v Evropě

Řidiči by měli dát pozor hlavně v jižním a středním Německu, kde v některých oblastech prší nebo padá déšť se sněhem.

Výrazně se oteplilo v Rakousku, i na tamních silnicích je třeba počítat s dopravními komplikacemi, řada uzávěrek je například na dálnici A12 mezi Innsbruckem a německými hranicemi.

Nejméně přívětivé je počasí u našich východních sousedů. Ledovka, která se na slovenských silnicích tvořila ráno, sice už díky oteplení ustupuje. Kvůli dešti je ale na slovenských silnicích hodně vody a autům proto hrozí takzvaný acquaplanning.

Na západě mrzne

Ve Skotsku v noci na jednom místě naměřili mínus sedmnáct stupňů Celsia, což je tam hodně neobvyklé. V celé severní Británii, kromě Skotska i v severní Anglii a Irsku, hustě sněžilo. Způsobilo to dopravní kolaps, ve vánici uvízly stovky řidičů, kalamita omezila i provoz trajektů, vlaků a letišť v Belfastu, Glasgow a Edinburghu. Tisíce britských školáků dnes mají kvůli důraznému přihlášení zimy mimořádné volno.

Zcela odlišné panuje počasí na jihu Evropy, v Aténách nebo Římě si lidé mohou i sedmého prosince užívat slunečného a teplého dne s teplotami těsně pod dvaceti stupni.

Jak známo, počasí je ve střední Evropě nestálé a to co platí dnes, může být zítra úplně jinak. Už ve čtvrtek by se měla do regionu vrátit od západu zima, pátek už má být v Česku a okolí zase mrazivý.

Jan Prokeš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme