Sníh v Římě, závěje v Bulharsku, -30 stupňů v Rusku. Evropu svírá zima, v Grónsku naopak tají ledovce

Kvůli vydatnému sněžení a tuhým mrazům v různých částech Evropy zemřelo nejméně devět lidí. Mráz a sníh zkomplikovaly v řadě evropských států taky dopravu. Naopak tam, kde sníh často nebývá, tentokrát působil radost - hlavně dětem, ale nejen jim.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamrznuté molo na jezeře Leman u Ženevy

Zamrznuté molo na jezeře Leman u Ženevy | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Zimní počasí má v Polsku každý rok několik desítek obětí a letos je bilance opět tragická – mrazy nepřežilo osm lidí. Teploty se tam v noci z pondělí na úterý pohybovaly mezi minus 10 až minus 25 stupni Celsia. Chladno bylo hlavně na severovýchodě země a na jihu v karpatských údolích. Od listopadu kvůli chladnému počasí v Polsku zemřelo už 48 lidí.

Rekordní mrazy. Na několika místech spadla teplota pod minus 20 stupňů

Číst článek

Úplně nejchladněji v Evropě má být v Rakousku a Německu. Například na hoře Zugspitze v Bavorsku teplota klesla na minus 27 stupně Celsia. V Rakousku naměřili dokonce minus 30,6.

K 30 stupňům pod nulou se teplota přiblížila také na slovenském Lomnickém štítu, což od začátku měření v roce 1951 v tento den ještě nikdy nezaznamenali.

Výstraha před mrazem platí i ve Francii, kde v pondělí umrzl jeden člověk. V Bulharsku pak kvůli závějím zůstaly některé vesnice bez elektřiny. A zima je také v Rusku, v okolí Moskvy naměřili až minus 30 stupňů.

Úřady tam doporučily obyvatelům, aby nevycházeli z domů, pokud nemusejí. Ministerstvo pro mimořádné situace rozmístilo podél frekventovaných silničních tras stany, kde se řidiči v případě kolize nebo dopravní zácpy mohou ohřát.

Rusové jsou ale na mrazy zvyklí, a tak zatím nejsou žádné zprávy o umrzlých. Jih evropské části Ruska a anektovaný poloostrov Krym kromě nízkých teplot zasáhlo také silné sněžení.

Radost v Itálii

Nebývale chladno je i v jižní části Evropy. Sněžilo dokonce i ve střední Itálii. Sníh hlavní město Řím – kde silně sněžilo poprvé po šesti letech – takřka ochromil.

Jak uvedl web deníku La Repubblica, sníh působil problémy v dopravě, a úřady dokonce na pomoc s odklízením sněhu přivolaly armádu. Napadalo mírných 10 centimetrů, ale Řím není na podobné počasí vůbec připravený.

Omezený byl provoz na tamních letištích a radnice uzavřela všechny státní školy. Což byl pro mnohé důvod k radosti. Italské rodiny totiž mohly své děti vzít ven a stavět sněhuláky nebo se koulovat. Sněhem byly zasypané i památky jako Fontána di Trévi. Další, například Koloseum, zůstaly zavřené.

Také v Chorvatsku počasí nemá právě Středomořský charakter – silný vítr a teploty kolem nuly zastavily přepravu na ostrovy a na severozápadě úřady zavřely školy. A také chorvatská armáda musela vyrazit na pomoc. V nejvíc postižených horských oblastech odklízela sníh, protože místy ho napadlo přes 1,5 metru.

Zatímco v skoro celé Evropě je velmi chladno, naopak dál na severu je nebývale teplo. Na Islandu bylo v úterý sedm stupňů nad nulou a v okolí Grónska nebo na Špicberkách tají ledovce. I dál na severu jsou teploty nebývale vysoké. Podle Dánského meteorologického ústavu jsou v Arktidě 20 stupňů nad dlouhodobým průměrem, a to navzdor tomu, že v mnoha oblastech stále panuje polární noc.

Ondřej Himmer, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme