Počasí na olympiádě bude hlídat satelit

Čína vynesla na oběžnou dráhu takzvaný olympijský satelit. Zařízení má zajistit přesnou předpověď počasí pro letní olympijské hry, varovat má i před přírodními katastrofami. Jde už o druhou sondu tohoto typu, která je podle Pekingu srovnatelná s podobnými satelity z USA a Evropy. Vědci si od ní slibují i získávání poznatků o dopadu globálního oteplování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Zakázané město | Foto: de.wikipedia.org

Čínská raketa dnes na oběžnou dráhu vynesla satelit Feng-jün 3 nové generace vybavený třemi senzory monitorujícími stav atmosféry a klimatu. Jeho hlavním cílem je zajištění co nejpřesnější předpovědi v době konání srpnových olympijských her, Čína se totiž obává, že by dešťové srážky mohly některé disciplíny ohrozit.

I proto byl také vytvořen speciální tým složený z nejlepších meteorologů z celé země. Satelit má ale poskytovat i údaje o počasí v provincii S´-čuan zasažené ničivým zemětřesením a usnadnit tak rekonstrukční práce při obnově zničených měst a vesnic.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme