Desetitisíce lidí bez elektřiny a spadlé stromy. Silný vítr napáchal škody v Polsku, Německu i Británii

Desetitisíce lidí bez elektřiny, jeden mrtvý v Německu a v Polsku i jedno středně těžké zranění si vyžádal silný vítr, který o víkendu zasáhl vedle České republiky i Slovensko, Ukrajinu nebo Velkou Birtánii. Ve městě Otwock jihovýchodně od Varšavy spadl strom na pětačtyřicetiletou ženu, vichřice odnesla střechy patnácti domů. V Jaworznu u Katovic vítr poškodil kostelní věž.

Katovice / Bochum / Londýn (Aktualizováno: 20:30 10. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spadlý strom v Londýně | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Bez proudu se podle polských médií během uplynulých 24 hodin ocitlo 148 000 domácností, vichr ničil garáže a menší stavby. Hasiči byli přivoláni ke stovkám případů poškozených domů, vyvrácených stromů a spadlých sloupů elektrického vedení. V Opolském vojvodství při hranicích s Českem úder blesku způsobil požár.

Česko sužuje silný vítr. Láme stromy, ničí střechy, bez proudu je přes 130 tisíc domácností

Číst článek

Hasiči od nedělního rána zasahovali i na Slovensku, nejvážnější situace je v Žilinském kraji, zejména v okolí Liptovského Mikuláše. Na východě Slovenska vítr rozšířil požár založený při vypalování trávy, i tam byli povoláni hasiči. Asi 15 000 domácností je bez proudu.

Na slovenských horách vítr dosahoval rychlosti až 160 kilometrů za hodinu, uvádí místní média. Pohyb na hřebenech hor je nebezpečný, varovala slovenská Horská záchranná služba.

Omezení na železnici

V západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko dosahovaly nárazy větru přes 118 kilometrů v hodině, což je síla orkánu. Německé dráhy zde z bezpečnostních důvodů zastavily provoz dálkových vlaků a také některých regionálních spojů.

Ještě před vyhlášením tohoto opatření zablokovaly trať mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami popadané stromy. Omezení na železnici platí i v dalších německých spolkových zemích, vlaky navíc kvůli možným překážkám na kolejích jezdí pomaleji.

Největší škody včetně jednoho mrtvého si vichr vyžádal v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve zdejších městech Bochumi a Dinslakenu poničily padající stromy zaparkovaná auta, v Bonnu se vyvrátil strom na dům a na severu spolkové země poryv větru utrhnul střechu. U Kallenhardtu spadl strom na projíždějící auto, jehož řidič zahynul. Zoologické zahrady v Dortmundu, Wuppertalu a Hammu zůstaly v neděli zavřené.

Potíže i v Británii

V západoukrajinském Lvově pracují záchranáři na odstranění škod od nedělního rána. Odstraňují stromy a sloupy elektrického vedení z městských komunikací, silný vítr poškodil několik střech a poničil i zaparkované automobily. Oběti ani zranění osob podle agentury Unian hlášeny nejsou. Nárazy větru dosahovaly ve městě síly až 110 kilometrů za hodinu.

Silný vítr omezil silniční a železniční dopravu v Londýně i v dalších částech Spojeného království. Na jihovýchodě země vítr dosáhl rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu. V oblasti Stoke Newington na severovýchodě Londýna se zhroutila část budovy.

Muž na pobřeží anglického hrabství Devon zase kvůli větru spadl do vody, v níž byl hodinu, než ho podchlazeného vytáhli záchranáři.

High wind in Stoke Newington high st.. building collapses.

12:43 – 10. 03. 2019

28 31

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme