Počasí poslalo Discovery na přistání do Kalifornie

Návrat raketoplánu Discovery na Zemi znovu zkomplikovalo počasí. Bouřky, přeháňky a špatná viditelnost dopoledne zabránily posádce přistát na mysu Canaveral na Floridě. Americká vesmírná agentura NASA pak nasměrovala raketoplán na záložní letiště v kalifornské poušti. Tam by měl dosednout ve 14:12 SELČ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketoplán Discovery | Zdroj: ČTK

Už v pondělí odložila NASA přistání raketoplánu na dnešek. Ranní bouřka nad Floridou provázená blesky ale utvrdila meteorology, že ani dnes není počasí nad Kennedyho vesmírným střediskem dobré pro přistání raketoplánu, který nesmí při dosednutí ani zmoknout.

Ve 13:00 SELČ nastartuje raketoplán motory, které mu pomohou proniknout do atmosféry, a za další hodinu by měl Discovery přistát na pouštní letecké základně Edwards v Kalifornii. Pokud by z nějakého důvodu muselo být přistání znovu posunuto, druhá možnost je v 15:47 SELČ.

NASA udělala vše pro to, aby se jí po včerejších marných pokusech navést Discovery na Floridu, odkud před 14 dny raketoplán se sedmičlennou posádkou odstartoval, ale počasí je na jihovýchodě USA tak nestálé, že se řízení letu rozhodlo vsadit na jistotu a poslat stoj do Kalifornie, kde v době přistání nebude ještě ani svítat.

Třetí možností pro přistání byla raketová střelnice White Sands v Novém Mexiku. I tam však meteorologové stejně jako na Floridě předpovídali déšť. NASA dává přednost tomu, aby stroje přistávaly na Floridě, protože přeprava raketoplánu na speciálně upraveném Boeingu 747 zpět na Mys Canaveral stojí asi milion dolarů.

Discovery má dostatek paliva a zásob, aby setrval na oběžné dráze jen do středy. Návrat kosmického plavidla, které se vrací ze třináctidenního letu k Mezinárodní vesmírné stanici, je ostře sledováno vzhledem k havárii raketoplánu Columbia 1. února 2002. Columbia byla zničena právě při návratu do atmosféry. Discovery je první raketoplán, který se vrátil do vesmíru po Columbii.

I tentokrát je celý manévr očekáván s napětím, protože Discovery se při startu podobně jako v případě Columbie odtrhl kus izolace z vnější nádrže. Podle NASA však nezpůsobil takové škody, jaké vedly k havárii Columbie. Kosmonauti při výstupech do kosmického prostoru navíc provedli další opravy, které by měly zajistit bezpečný návrat na Zemi.

Z dosavadních 111 přistání raketoplánů jich bylo 61 na Floridě, 49 na základně Edwards a jedno ve White Sands. V Novém Mexiku přistál raketoplán Columbia v roce 1982, kdy byly přistávací dráhy na mysu Canaveral i na Edwardsově základně zaplaveny. Motory Columbie byly tehdy poškozeny pískem z přistávací dráhy a vyžadovaly nákladné opravy.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme